نتیجه انتخابات پارلمانی اسرائیل: پیروزی درخشان نتانیاهو و احتمال برپایی دوباره دولت راستگرا به رهبری او

نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل، بی تردید یک پیروزی بزرگ برای شخص بنیامین نتانیاهو بود که او را به برپایی دولت بعدی نیز بسیار نزدیک می کند و احتمال این که یک دولت وحدت ملی با شرکت جبهه حزبی آبی و سفید تشکیل شود منتفی می گردد.

در ساعات پیش از ظهر امروز (سه شنبه)، پس از شمارش حدود نود درصد از آراء، معلوم شد که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو ۳۶ کرسی به دست آورده احتمالا پنج کرسی از آبی و سفید بیشتر است – و این در حالی که در نظر سنجی های سال گذشته، هنگامی که جبهه آبی و سفید وارد صحنه سیاسی شد، با ۳۵ کرسی، یک کرسی هم از لیکود پیشی گرفته بود.

آن چه مهم است این که نتانیاهو قادر است از طریق ائتلاف با احزاب دست راستی دیگر و همچنین احزاب مذهبی و اولترا ارتدوکس جناحی برپا ساخته که نیمی از کرسی های پارلمان، یعنی ۶۰ کرسی را در اختیار دارد و این در حالی که بنی گانتس رهبر جبهه آبی و سفید بتواند احزاب دیگر را به دور خود گرد آورد، جمعا از ۵۴ کرسی برخوردار خواهد بود تا ۶۱ کرسی مورد نیاز برای برپایی دولت بعدی فاصله زیاد دارد.

شمارش آراء سربازان و شهروندان اسرائیلی در خارج از کشور و همچنین بیماران بستری و زندانیان هنوز آغاز نشده، و احتمال میرود که در شمارش نهایی، یک کرسی به یک حزب اضافه شود و متقابلا حزب دیگری یک کرسی از دست بدهد.

یکی از شگفتی های انتخابات این بار، قوی شدن جبهه احزاب عرب کشور است که پانزده کرسی به دست می آورند که در تاریخ انتخابات اسرائیل سابقه نداشته است. در گذشته دور، شمار نمایندگان عرب در پارلمان کمتر از ده نفر بود که نیمی از آنان عضو احزاب صهیونیستی و یهودی بودند. ولی از چند سال پیش چهار گروه سیاسی عربی دست اتحاد به هم داده و یک جبهه مشترک به وجود آورده اند که به آن ها یک قدرت سیاسی غیرقابل انکار اعطا کرده است.

پیروزی درخشان نتانیاهو در حالی است که جبهه آبی و سفید گفته بود که حاضر نیست در یک دولت ائتلافی با حضور او شرکت کند. اویگدور لیبرمن رهبر حزب راستگرای “ییسرائل بینینو” (اسرائیل خانه ماست) نیز دو روز پیش از انتخابات گفت که در هیچ دولتی با حضور نتانیاهو شرکت نخواهد کرد.

جالب آن است که درست دو هفته دیگر بنیامین نتانیاهو باید به دادگاه برود و روی نیمکت متهمین بنشیند و به کیفرخواست پاسخ بگوید. او از جانب دادستانی کل کشور به دو فقره سوء استفاده از قدرت دولتی و یک فقره رشوه خواری متهم است. نتانیاهو این اتهامات را به شدت رد می کند و حتی گله می کند که پیگرد از جانب دادستانی، ریشه های سیاسی دارد.

اکنون با پیروزی درخشان نتانیاهو، او می تواند بگوید که از اعتماد و حمایت مردم برخوردار است و نشان می دهد که اتهامات وارده به او مورد قبول ملت نیست.

نتانیاهو ساعت سه بامداد امروز (سه شنبه) در جمع فعالان حزب لیکود ظاهر شد و در نطق پیروزی خود از جمله گفت که رقبای وی کوشیدند او را از صحنه سیاسی دور سازند، ولی اکنون او با موفقیت بیشتر در صحنه سیاسی کشور حضور دارد و می تواند به برنامه های خود در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و بین المللی ادامه دهد.

با آن که این، سومین انتخابات زودهنگام پارلمانی بود و ارزیابی شده بود که درصد رای دهندگان کمتر از دفعات پیش باشد، در پایان رای گیری معلوم شد که شمار شرکت کنندگان چند درصد بیشتر از دفعات پیش بوده است.

کوتاه مدتی پس از انتشار نتایج رسمی انتخابات، که انتظار می رود هفته آینده باشد، مقام ریاست جمهوری رشته مشاوره های  خود را با نمایندگان احزاب مختلف آغاز خواهد کرد و سپس با توجه به توصیه آنان، فردی را مامور تشکیل کابینه آینده خواهد ساخت که به احتمال قوی، بنیامین نتانیاهو خواهد بود.