نجات امدادگران  سوریه توسط اسرائیل، مورد تشویق و سپاسگزاری جامعه جهانی قرار گرفت

اقدام اسرائیل در نجات دادن صدها تن از امدادگران سوری که بیم آن می رفت توسط ارتش سوریه قتل عام شوند، مورد تحسین و سپاس سیاستمداران چند کشور قرار گرفت. پرزیدنت ترامپ و سران کشورهای اروپایی و سازمان ملل از اسرائیل تقاضا کرده بودند این افراد را از اسارت در دست ارتش سوریه نجات دهند و آن ها را به اردن منتقل کنند تا از آن جا رهسپار یکی از کشورهای غربی شوند.

اسرائیل به به خطر انداختن جان سربازان خود، وارد خاک سوریه شد و صدها تن از این افراد را نجات داد و به خاک اسرائیل منتقل سازخت و از آن جا با اتوبوس به اردن فرستاد، تا پس از توقف چند هفته ای، ترتیب انتقال آن ها به کانادا یا یک کشور اروپایی داده شود.

تعداد این مددکاران که “کلاه سفید ها” نامیده می شوند، زیرا کلاه خود سفید رنگ به سر می گذاشتند، هشتصید نفر اعلام شده، ولی اسرائیل هنوز موفق به نجات همه آن ها نشده است.

در یکی از واکنش ها گفته شده بود: در همان حال که ارتش سوریه هموطنان خود را بیرحمانه می کشد، اسرائیل با به خطر انداختن جان سربازان خویش، شهروندان جنگ زده سوریه را نجات می دهد.

دولت اردن تنها به این شرط حاضر به پذیرفتن این پناهجویان شده است که انتقال آن ها به خارج از منطقه در ظرف چند هفته انجام گیرد. دولت اردن می گوید که تا هنگام انتشار این خبر، تنها ۴۲۲ تن از مددکاران وارد آن کشور شده اند. اسرائیل در این باره توضیحی نداده است.

بنبامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پیام ویژه ای در این باره گفت که اسرائیل همیشه پیرو موازن انسانی و امور اخلاقی بوده و از این نظر، برای نجات جان انسان ها اقدام کرده است. آگاهان گفتند که این اقدام اسرائیل نوعی ابراز حسن نیت نسبت به مردم سوریه نیز بوده است تا نشان داده شود که اسرائیل با آن ها دشمنی ندارد و خواهان همزیستی مسالمت آمیز می باشد.

وزارت خارجه کانادا اعلام داشت که امدادگران موسوم به کلاه سفیدها، شاهد زنده جنایاتی بوده اند که رژیم بشار اسد و همدستان آن مرتکب شده اند و وظیفه وجدانی ایجاب می کند که از مرگ نجات یابند.

دولت روسیه می گوید که این افراد، جاسوسان کشورهای غربی بوده و بارها ارتش سوریه و نیروهای روسی را به دروغ به کاربرد جنگ افزار شیمیایی متهم ساخته اند.

رسانه های اسرائیلی نوشتند: دولت اورشلیم، معمولا هرگونه عملیات خود در خاک سوریه، و به ویژه حملات هوایی علیه تاسیسات حکومت ایران را با دولت روسیه همآهنگ می ساخت. ولی این بار، در مورد نجات امدادگران، تماس قبلی وجود نداشته است.یکی از سرکردگان حزب الله لبنان دوباره ادعا کرده گفت که بر خلاف خواسته اسرائیل و ایالات متحده، افرادحزب الله در جنگ جنوب سوریه شرکت داشته اند و در آن مکان باقی مانده اند و خیال ترک آن جا را ندارند. ولی معلوم نیست که این ادعا تا چه حد ممکن است واقعیت داشته باشد.

هاشم صفی الدین که این سخنان را بیان داشت، به مناسبت جنگ دوم لبنان سخن می گفت که در آن ارتش ارسال تلفات سنگینی بر حزب الله وارد آورد و موجب خسارات عظیمی شد که حکومت ایران برای جبران بخشی از آن نیم میلیارد دلار اختصاص داد.

این فرد در لیست سیاه ایالات متحده و عربستان سعودی قرار دارد و یکی از عناصر اصلی تروریسیم حزب الله لبنان محسوب می شود.