نخستین دیدار وزیر خارجه اسرائیل از امارات عربی متحده: گشایش سفارتخانه و کنسولگری اسرائیل

وزیر خارجه اسرائیل یائیر لپید، در یک سفر تاریخی رهسپار امارات عربی متحده گردیده تا نخستین سفارتخانه اسرائیل در ابوظبی و کنسولگری این کشور در دوبی را بگشاید.

این اولین سفر رسمی یا مقام ارشد اسرائیلی به این امیرنشین می باشد که شش ماه پیش قرارداد صلح با اسرائیل امضا کرد و اکنون مجدانه می کوشد روابط بین دو کشور هرچه گسترده تر و مستحکم تر گردد.

قرارداد صلح اسرائیل و امارات حدود شش ماه پیش و با تلاش گسترده پرزیدنت دونالد ترامپ امکان پذیر گردید و امارات حدود دو ماه پیش سفارتخانه خود در اسرائیل را به طور رسمی گشود.

در ابوظبی، احما السائر وزیر اقتصاد در وزارت خارجه امارات، از وزیر خارجه اسرائیل و همراهانش استقبال خواهد کرد.

یائیر لپید در چارچوب این سفر، با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات نیز دیدار و گفتگویی طولانی خواهد داشت.

گفته می شود که در این دیدار، علاوه بر مناسبات دو کشور، رفتارهای حکومت اسلامی ایران در منطقه به طور مشروح مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تصمیم پرزیدنت بایدن برای فراخواندن شماری از سربازان آمریکایی و همچنین بیرون بردن چند سامانه دفاع ضد هوایی از نوع پاتریوت، نگرانی امیرنشین ها در مورد افزایش خطرات تعرضی رژیم ایران، ملموس تر ساخته است.

یک گروه از بازرگانان عمده اسرائیلی، وزیر خارجه را در این سفر همراهی می کنند که آن ها جداگانه با همتایان اماراتی خود به بررسی امکان گسترش مبادلات می پردازند.

امارات عربی متحده تا چند ماه دیگر میزبان نمایشگاه بین المللی موسوم به “اکسپو” خواهد بود که بیش از یکصد کشور در آن شرکت خواهند داشت و اسرائیل دارای غرفه بسیار بزرگی خواهد بود و دستاوردهای خود را در امور تکنولوژی، صنعتی، نظامی، پزشکی، کشاورزی و غیره به نمایش خواهد گذاشت.

انتظار می رود که در جریان دیدار وزیر خارجه اسرائیل از امارات، چند قرارداد همکاری های اقتصادی و بازرگانی و همچنین پیمانی برای همکاری در امور پزشکی و درمانی بین دو کشور امضا شود.

امارات عربی متحده اکنون چند سال است که خود را برای دوران پسا نفت، یعنی کاهش بزرگ مصرف نفت در جهان آماده می سازد و به دنبال درآمدهای جایگزین می دهد و از این رو به صنایع تکنولوژی و امور علمی روی آورده است. این واقعیت، زمینه های بسیاری را برای همکاری با اسرائیل فراهم می سازد.

دیدار وزیر خارجه اسرائیل و همراهان از امارات عربی متحده دو روز ادامه خواهد داشت.

در ماه های اخیر، با وجود محدودیت های کورونایی، ده ها هزار نفر اسرائیلی از امارات دیدن کرده اند.