نخستین سفیر بحرین در اسرائیل امروز وارد تل آویو می شود و مناسبات دو کشور به مرحله عملی و سازندگی می رسد

نخستین سفیر امیرنشین بحرین در اسرائیل، امروز (سه شنبه) وارد تل آویو می شود و در روزهای آینده استوارنامه خود را به پرزیدنت هرتسوگ رئیس جمهوری تقدیم می کند و کار رسمی او آغاز می شود.

گشایش سفارت بحرین در اسرائیل کوتاه مدتی پیش از سالروز برقراری روابط رسمی بین دو کشور صورت می گیرد و مناسبات دوجانبه را وارد مرحله عملی و گسترده می سازد.

خالد الجلامه، که تا چندی پیش یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه بحرین بود، پیش از آن که رهسپار اسرائیل شود، به یک مهمانی جامعه یهودیان بحرین به مناسبت سال نو عبری دعوت شد و در آن جا به میهمانان گفت که قصد دارد مناسبات دوستی با اسرائیل را به بالاترین سطح برساند، زیرا این دوستی و همکاری به سوی هر دو کشور خواهد بود.

جزیره بحرین که در گذشته تاریخی به ایران تعلق داشته، از هنگام به روی کارآمدن حکومت اسلامی در ایران، همیشه هدف توطئه به هدف برانداختن رژیم اهل تسنن و برپایی یک دولت شیعه بوده، ولی همه این تلاش ها با شکست روبرو شده است. این واقعیت، یکی از عللی بود که بحرین را به رسیدن به صلح با اسرائیل تشویق کرد.

مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل، الون اوشپیز، در حساب توییتری خود امروز (سه شنبه) نوشت که اسرائیل با بی صبری در انتظار ورود سفیر کشوری است که می تواند با اسرائیل رشته مناسبات سازنده ای به سود دو ملت داشته باشد.

جلامه پیش از انتصاب به سفارت بحرین در اسرائیل، رئیس بخش عملیات دیپلماتیک در وزارت خارجه آن کشور بوده است. او همچنین به عنوان معاون سفیر بحرین در ایالات متحده خدمت کرده است.

شیخ عبدالله العامد بن خلیفه، معاون وزارت خارجه بحرین ماه گذشته به اسرائیل آمد و از جمله با پرزیدنت هرتسوگ و مقامات ارشد وزارت خارجه اسرائیل دیدار داشت.

الخلیفه در دیدار با یائیر لپید وزیر خارجه اسرائیل، حکومت اسلامی ایران را متهم ساخت که در همه آشوب های منطقه ای نقش مخربی را ایفا می کند.

دولت بحرین قصد دارد نخستین سالگرد امضای پیمان صلح با اسرائیل را جشن بگیرد.

علاوه بر بحرین، در یک سال اخیر امارات عربی متحده و همچنین مراکش و سودان نیر با اسرائیل روابط صلح برقرار ساخته اند.

یائیر لپید وزیر خارجه اسرائیل دو هفته پیش از مراکش دیدن کرد و با گشودن دفتر نمایندگی ارائیل در خاک آن کشور گفت که دولت اورشلیم قصد دارد مناسبات دیپلماتیک را هرچه زودتر به سطح سفارت ارتقاء دهد.