نخستین مناظره پرزیدنت ترامپ و بایدن برگزار شد

پرزیدنت ترامپ، و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نخستین مناظره تلویزیونی خود بر سر موضوعاتی همچون دیوان عالی آمریکا، کرونا، سوابق دو نامزد، اقتصاد، تغییرات اقلیمی، مسائل نژادی و خشونت در شهرها و یکپارچگی انتخابات به بحث و گفت و گو پرداختند.

این مناظره در حالی صورت گرفت که  تنها ۳۵ روز به برگزاری انتخابات مانده است.

کریس والاس، خبرنگار شبکه فاکس نیوز مجری این مناظره بود. او نخستین پرسش‌اش را در خصوص معرفی قاضی «ایمی برت» برای دیوان عالی آمریکا شروع کرد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ  گفت: «ما در انتخاب پیروز شدیم و حق داشتیم نامزد عضویت دیوان عالی را معرفی کنیم. پیروزی در انتخابات پیامد دارد. اگر دموکرات‌ها قدرت و رای لازم را می‌داشتند سریعتر این کار را انجام می‌دادند».

خانم «ایمی برت» پس از مرگ «روث بیدر گینزبرگ»، قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا توسط دونالد ترامپ معرفی شد.

اما جو بایدن در این باره  گفت: «این حق مردم است با رای خود رئیس جمهوری آینده را انتخاب کنند و او می‌بایست نامزد دیوان عالی را معرفی کند، چرا که ده‌ها هزار نفر رای خود را قبلا ارسال کرده‌اند».

در بخش دیگری از مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، از پرزیدنت ترامپ در خصوص گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز که نوشته است “ترامپ در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چقدر مالیات پرداخته است؟” رییس جمهوری ایالات متحده در پاسخ گفت که او میلیون‌ها دلار مالیات پرداخته است.

پرزیدنت  ترامپ در ادامه این مناظره گفت: «چرا همسر شهردار مسکو سه و نیم میلیون دلار به هانتر بایدن، پسر جو بایدن داده است؟».  اما جو بایدن آن را تکذیب کرد و گفت: «این گزارش درست نیست و فرزند او هیچ کار اشتباهی را انجام نداده است».

مجری در آخرین پرسش خود از هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواست به این پرسش پاسخ دهند که با توجه به میزان زیاد آرایی که از طریق پست ارسال شده، آیا از هواداران خود درخواست می‌کنند تا اعلام نتیجه نهایی صبر کنند؟

پرزیدنت ترامپ در پاسخ گفت: «احتمال تقلب گسترده در آرایی که از طریق پستی ارسال شده‌اند، وجود دارد، چطور می‌توان با نتیجه انتخابات راه آمد وقتی که میلیون‌ها رای از طریق پست ارسال شده‌اند و بسیاری از این آرا پس از روز انتخابات شمرده خواهند شد». او در استدلال خود برای احتمال تقلب گفت که چند روز پیش، برگه‌های آرایی پیدا شده که نام ترامپ را بر روی خود داشتند و آن‌ها را داخل سبد کاغذ زباله انداخته‌اند. او همچنین گفت “به تازگی برگه‌های آرائی در یک رودخانه پیدا شده است، خواه نامی بر روی آن داشته باشند یا نداشته باشند”.

جو بایدن نیز در این باره گفت: «ترامپ در تلاش است تا مردم را از رای دادن منصرف کند، چرا که می‌کوشد مردم را بترساند و فکر کنند (این شیوه رای دادن) مشروعیت ندارد».

مناظره های تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده  طی چهار دهه گذشته به طور منظم ادامه داشته است.

شبکه خبری «سی‌بی‌اس» پس از مناظره اول انتخاباتی ایالات متحده  نظرسنجی کرده و نوشته است: «۶۹ درصد آمریکایی‌ها مناظره بایدن و ترامپ را آزار دهنده نامیدند». این شبکه خبری نزدیک به دموکراتها ادعا کرد که “مردم آمریکا ۴۸ درصد جو بایدن، ۴۱ درصد ترامپ و ۱۰ درصد هیچکدام را برنده مناظره اول می‌دانند”. در مقابل شبکه اسپانیایی زبان تلموندو، ترامپ را با ۶۶ درصد در مقابل جو بایدن با ۳۴ درصد، برنده مناظره شب گذشته دانست. تله موندو، دومین شبکه بزرگ تولیدکننده برنامه‌های اسپانیایی زبان در جهان است و نیز دومین شبکه بزرگ اسپانیایی زبان در آمریکا پس از شبکه یونیویژن است که دفتر مرکزی آن در شهر هیالیا در ایالت فلوریدای آمریکا است.

نظرسنجی شبکه تله موندو، حکایت از برنده شدن ترامپ با ۶۶ درصد، در مناظره شب گذشته دارد

در این مناظره جو بایدن در واکنش به سخنان  پرزیدنت ترامپ در حین گفت و گو  به او گفت: «خفه شو مرد!». بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی، به کار بردن این ادبیات از سوی جو بایدن را ناشایست و منزجر کننده دانستند.

ساعتی پس از پایان مناظره ترامپ و بایدن، کمپین انتخاباتی بایدن از مهمترین‌ جمله‌اش در این مناظره به بدترین شکل استفاده کرده است.