نخستین نفتکش ایرانی وارد منطقه اقتصادی ونزوئلا شد

خبرگزاری رویترز امروز (یکشنبه) خبر داد که با توجه به داده های ردیابی کشتی از سایت (Refinitiv Eikon) نخستین نفت کش ایران به نام “فورچون” از پنج نفتکشی که در راه ونزوئلا هستند، به “منطقه ویژه اقتصادی ونزوئلا” وارد شد.

براساس داده‌های منتشر شده بر سایت مرکز داده‌های ترافیک دریایی، مارین ترافیک (marinetraffic)، کشتی فورچون ایران در بامداد یکشنبه در محل ساحل شمالی آمریکای جنوبی (NCSA) قرار دارد و به سوی خاک ونزوئلا در حرکت است، اما بندر محل استقرارش همچنان نامشخص است.

به گفته مسئولان صنعت نفت ایران، حجم محموله پنج نفتکش ایرانی، یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه فرآورده‌های نفتی (معادل ۱۸۲ میلیون لیتر) است که ارزش آن حدود ۵۰ میلیون دلار بدون احتساب هزینه حمل برآورد می‌شود.

اعزام نفتکش های ایرانی به سمت ونزوئلا، باعث ایجاد تنش بیشتر میان ایالات متحده و رژیم ایران شده است. در حالیکه هر دو کشور ایران و ونزوئلا تحت تحریم های آمریکا هستند، ارسال سوخت از ایران به ونزوئلا، کشوری که با کمبود شدید بنزین و محصولات سوختی روبروست، باعث نگرانی حکومت ایران از دخالت احتمالی آمریکا و ایجاد مانع برای رسیدن نفتکش های ایرانی به مقصد شده است.

نیروی دریایی آمریکا حدود دو هفته پیش اعلام کرد که چهار ناو «یواس‌اس دیترویت»، «یواس‌اس لیسن»، «یواس‌اس پریبل» و «یواس‌اس فاراگت» را به منطقه کارائیب اعزام کرده‌ است.

رژیم ایران که نیروی نظامی در آبهای آمریکای جنوبی ندارد، تهدید کرده است که اگر ارتش آمریکا در آبهای کارائیب، برای کشتی های حامل سوخت ایران مزاحمتی ایجاد کند، سپاه پاسداران در آبهای خلیج فارس علیه نیروهای آمریکایی به شدت واکنش نشان خواهد داد. حسن روحانی، رئیس جمهور حکومت ایران، روز شنبه سوم خرداد اعلام کرد که اگر نفت‌کش‌های ایرانی در دریای کارائیب از سوی آمریکایی‌ها تهدید شوند، ایران نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

همجنین ساموئل مونکادا، نماینده دائم ونزوئلا در سازمان ملل، درباره تهدید واشنگتن علیه نفتکش‌های ایرانی که به سمت این کشور آمریکای جنوبی می‌روند، هشدار داد.  او روز جمعه (۲ خرداد) در توییتی، اعلام کرد که ونزوئلا شورای امنیت سازمان ملل و دبیرکل سازمان، «آنتونیو گوترش» را درباره «تهدید استفاده قریب‌الوقوع نیروهای نظامی آمریکا علیه کشتی‌های ایرانی که حامل بنزین به سمت ونزوئلا هستند»، آگاه کرده است.

ونزوئلا بزرگترین ذخائر نفت جهان را دارد، اما به دلیل بحران‌های سیاسی و اقتصادی عمیق در آن کشور، تولید نفت ونزوئلا در دو دهه گذشته به شدت کاهش یافته است.

خوان گوایدو که از سوی ده‌ها کشور جهان به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا شناخته شده است، با متهم کردن دولت نیکلاس مادورو به سوء مدیریت در صنعت نفت، ارسال سوخت ایران به ونزوئلا را هشداری برای آمریکای لاتین دانست. گوایدو گفت که دولت ونزوئلا بهای سوخت ارسالی از سوی ایران را با طلایی که از معادن ثبت نشده در نواحی جنگلی جنوب کشور استخراج می‌شود پرداخت می‌کند. آمریکا می‌گوید ایران برخی از این طلاها را در ماه‌های اخیر با ماهان ایر متعلق به سپاه پاسداران، به تهران منتقل کرده است.