نخستین هواپیمای مسافری شرکت ملی هواپیمایی اسرائیل (العال) در امارات عربی متحده به زمین نشست

با استقبال گسترده ای که گردشگران اسرائیلی برای سفر به امارات عربی متحده نشان داده اند، و نگرانی از ابتلا به ویروس کورونا، وزارت بهداشت اسراییل قصد دارد تدابیر احتیاطی بیشتری هنگام سفر این افراد و پس از بازگشت آنان به کشور برقرار سازد.

نخستین فروند از هواپیماهای شرکت ملی هواپیمایی اسرائیل (العال) روز گذشته (یکشنبه) در دبی به زمین نشست. این نخستین پرواز اسرائیلی به امارات نبود و هم اکنون صدها نفر اسرائیلی در امارات به گردشگری مشغول هستند و حتی آیین عید حنوکا عید نور و روشنایی) را با شکوه بسیار در یک هتل مجلل دوبی برگزار کردند و همراه با سرود خوانی، شمع های شب عید را برافروختند.

العال بزرگترین شرکت هواپیمایی اسرائیل است و هواپیماهای بسیار پیشرفته ساخت بوئینگ از نوع ۷۸۷ و ۷۳۹ در اختیار دارد. آغاز پروازهای مستقیم این شرکت به دوبی، آینده خوبی را برای گردشگری بین دو کشور به وجود می آورد.

وزارت خارجه اسرائیل، امارات را از نظر ابعاد شیوع کورونا، “سرزمین سبز” اعلام کرده و این امر موجب اعتراض مقامات بهداشتی شده، زیرا برخی از گردشگران، با ویروس کورونا به کشور بازگشته اند و این امر نگرانی هایی به وجود می آورد.

هنگام ورود نخستین هواپیمای مسافری اسرائیلی به امارات، که هفته پیش انجام گرفت، پرچم اسرائیل و امارت در کنار هم افراشته شد و این روز تاریخی مورد توجه ویژه قرار گرفت. گفته شد که تصمیم وزارت خارجه یک اقدام سیاسی به هدف جان بخشیدن به توافق صلح اسرائیل و امارات بوده و آن امیرنشین، از نظر ابعاد ویروس کورونا، نمی تواند سبز باشد.

انتظار می رود که نخست وزیر اسرائیل در آینده بسیار نزدیک به طور رسمی از امارات دیدن کند، ولی موعد قطعی آن هنوز تعیین نشده است.

در توافق صلح اسرائیل و امارات آمده است که ممکن است شمار پروازها بین دو کشور، به حدود صد پرواز در هفته برسد که شامل توقف هواپیماهای اماراتی در اسرائیل، در راه پرواز به اروپا و همچنین توقف هواپیماهای اسرائیلی در دوبی یا ابوظبی، در راه پرواز به هند و دیگر کشورهای خاور دور خواهد بود. دولت عربستان اجازه داده که همه این پروازها از طریق حریم هوایی آن کشور انجام گیرد که راه را کوتاه تر و هزینه را کمتر می سازد.