نخست‌وزیر عراق به مقامات حکومت ایران هشدار داد: در صورت ادامه حمایت تان با شبه‌نظامیان شیعه مقابله می‌کند

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از دو مقام آگاه عراقی نوشت:  پس از رژه مسلح هفته گذشته شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران در خیابان‌های بغداد ،در اعتراض به حضور نیروهای آمریکایی ، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، درنامه‌ای به مقام‌های ایرانی هشدار داد با این گروه‌ها مقابله خواهد کرد.

در این گزارش آمده است که الکاظمی در این نامه تهدید کرده که «اگر به روند در عراق ادامه دهند ، مشخصا اعلام خواهد کرد چه کسی از این گروه‌ها حمایت می‌کند».

آسوشیتدپرس، نوشته است : پس از این نامه، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، فوری در سفری دو روزه به عراق از رهبران سیاسی و شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران خواست آرامش را حفظ کنند.

همچنین  در پی نشست استراتژیک مجازی عراق و آمریکا، روز گذشته (چهارشنبه ) مقامات دو کشور در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند ایالات متحده کل نیروهای نظامی عملیاتی خود را که برای مبارزه با داعش در عراق مستقر هستند از این کشور خارج می‌کند و تنها نیروهایی که آموزش ارائه می‌دهند در عراق باقی می‌مانند.

در این بیانیه مشترک آمده است :  در گفت‌وگوی‌های فنی آینده زمان‌بندی خروج نیروهای نظامی عملیاتی از عراق مشخص خواهد شد.

آنان در این این بیانیه تغییر رویکرد ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از حضور نظامی به ارائه آموزش را نشان‌دهنده موفقیت همکاری‌ها با ارتش عراق و متضمن حمایت از آن در مبارزه با داعش عنوان کرد.

در سومین دور نشست‌های استراتژیک عراق و آمریکا نماینده‌های اقلیم کردستان این کشور حضور دارند.

همزمان با این نشست  شبه‌نظامیان موسوم به “گروه‌های مقاومت عراق”که تحت حمایت حکومت ایران اند ،  در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که اگر گفت‌وگوهای راهبردی بغداد و واشنگتن زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق را بررسی نکند، حملات دقیق و شدیدی را علیه نیروهای آمریکایی انجام خواهند داد.

هیات هماهنگی گروه‌های مقاومت عراق در این بیانیه خواستار تجدیدنظر در اعضای کمیته گفت‌وگوهای راهبردی با آمریکا شد. این هیات همچنین درخواست کرد قانون پارلمان عراق مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی اجرا شود.