نخست وزیر پیشین اسرائیل: محمود عباس همچنان بهترین شریک صلح فلسطینیان با اسرائیل است

دیدار بین محمود عباس راست و اهود اولمرت نخست وزیر اسبق اسرائیل در پاریس

نخست وزیر پیشین اسرائیل پس از دیدار با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، می گوید که تنها محمود عباس در میان فلسطینی‌هاست که می تواند با اسرائیل به صلح برسد.

اهود اولمرت که حدود دوازده سال پیش نخست وزیری اسرائیل را به عهده داشت، این سخنان را پس از دیدار با محمود عباس در پاریس بیان داشت.

در دوران نخست وزیری اولمرت بود که یک رشته گفتگوهای طولانی بین اسرائیل و رهبران فلسطینی برگزار شد، ولی کوتاه مدتی پیش از پایان دوران نخست وزیری او، فلسطینی ها ناگهان گفتگوها را متوقف ساختند و خود را کنار کشیدند.

کوتاه مدتی پس از آن، اهود اولمرت به اتهام سوء استفاده مالی در دورانی که ریاست شهرداری اورشلیم را بر عهده داشت، محاکمه و زندانی شد و اکنون چند سال است که پس از پایان این دوران، احتمالا دوباره می خواهد وارد صحنه سیاسی شود.

اهود اولمرت گفت که اگر دوران نخست وزیری او قطع نمی‌شد و مذاکرات صلح با فلسطینی ها ادامه می‌یافت، تردیدی ندارد که طرفین به صلح می‌رسیدند.

از هنگامی که دولت بنیامین نتانیاهو به روی کار آمده، محمود عباس با قائل شدن انواع پیش شرطها، حاضر نشده است به میز مذاکرات صلح با اسرائیل باز گردد.

اولمرت گفت که در این مذاکرات، محمود عباس هرگز با طرح صلحی که از جانب اسرائیل به او ارائه شد، مخالفتی ابراز نکرد.

نخست وزیر پیشین، تنها به این سخن بسنده کرد که محمود عباس را دوست خود می‌داند و افزود: «رهبر فلسطینی ها ثابت کرد که خود را نسبت به راه حل دو کشور برای دو ملت متعهد می‌داند و با عملیاتی تروریستی علیه اسرائیل مخالف است و افراد خود را به مبارزه مسالمت آمیز فرا می‌خواند».

در گزارش های پیشین گفته شده بود که محمود عباس در دیدار با گروههای سیاستمداران و تلاشگران اسرائیلی نیز به آن ها گفته است که موجودیت اسرائیل را در مرزهای پیش از جنگ شش روزه می‌پذیرد. با این همه، آگاهان می‌گویند که عباس حاضر نیست از برخی خواسته‎‌های فلسطینی‎‌ها که امنیت و آینده اسرائیل را به خطر می‌اندازد صرفنظر کند – که یکی از آن ها حق بازگشت حدود شش میلیون نفر فلسطینی به داخل اسرائیل می‌باشد – و این در حالی است که فلسطینی ها در آن هنگام، دارای کشور مستقل خویش نیز خواهند بود.

قرار است که محمود عباس در روزهای آینده، در همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.