نخست وزیر اسرائیل، سازمان ملل را “دروغ خانه” توصیف کرد و گفت “اورشلیم پایتخت اسرائیل است و می ماند”

 

در اسرائیل و ایالات متحده نسبت به تصویب قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل علیه پایتختی اورشلیم و انتقال سفارت آمریکا به این شهر ابراز ناخرسندی عمیق شد. ولی در عین حال مقامات دیپلماتیک اسرائیل ابراز خرسندی کردند که ۳۵ کشور رای ممتنع دادند و یا آن که پیش از رای گیری، تالار را ترک گفتند. در عین حال، مقامات گفتند که این یک دستاورد بسیار ضعیف است و ترجیح داده می شد که آن کشورها علیه قطعنامه رای می دادند و نه آن که رای ممتنع بدهند.

نخست وزیر اسرائیل در نطقی پیش از به تصویب رسیدن این قطعنامه، سازمان ملل را “دروغ خانه” لقب داد.

مقامات آمریکایی گفتند که این شیوه رای دادن، در تصمیم ایالات متحده برای اجرای سیاستی که پرزیدنت ترامپ اعلام کرده، هیچ تغییری نخواهد داد.

پیشتر، دولت واشنگتن به کشورهای جهان کتبا و شفاها هشدار داده بود که اگر علیه ایالات متحده رای دهند، آمریکا در همکاری و اعطای کمک مالی به آن کشورها تجدید نظر خواهد کرد.

رحب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، که یک سیاستمدار عصبانی توصیف گردیده، نسبت به این سخنان واکنش نشان داد و گفت: کشور او فقیر نیست که این گونه تهدیدها را بشنود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، شب گذشته ( پنج شنبه) ساعاتی پیش از آن که رای گیری انجام شود، در سخنانی گفت: «اورشلیم پایتخت ما بوده، هست و خواهد بود. اورشلیم پایتخت ما خواهد ماند – حالا خواه سازمان ملل آن را بپذیرد و یا رد کند»

نتانیاهو هشدار پرزیدنت ترامپ به کشورهایی را که قصد داشتند علیه آمریکا رای دهند ستود و گفت: « همان کشورهایی نیز که علیه آمریکا رای دادند، بالاخره سفارتخانه های خود را به اورشلیم منتقل خواهند ساخت».

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که اگر کمک آن کشور به ممالکی که علیه سیاست آمریکا رای می دهند قطع شود، آمریکا میلیاردها دلار صرفه جویی خواهد کرد.

اردوغان در واکنش به این سخنان، از کشورهای جهان خواست “تسلیم دلار آمریکایی نشوند”. او گفت: «شما دموکراسی خود را به دلار نفروشید».

این سخنان در حالی بیان می شود که خود ترکیه به یک حکومت دیکتاتوری مبدل گردیده و ده ها کشور دیگر نیز که به پشتیبانی از قطعنامه رای دادند، از دموکراسی به دور هستند.

مدیرکل پیشین وزارت خارجه اسرائیل، دکتر دُری گُلد گفت: «ایالات متحده هرگز در مجمع عمومی سازمان ملل احساس خوبی نداشته است».

گفتنی است: ۵۷ کشور از میان ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل، مسلمان یا عرب هستند و ده ها کشور هم خود را “غیرمتعهد” می خوانند و به طور سنتی علیه اسرائیل یا ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل رای می دهند.

شمار کشورهایی که شب گذشته از قطعنامه علیه ایالات متحده جانبداری کردند، ۱۲۸ کشور بود که تقریبا برابر شمار کشورهایی است که در گذشته در گروهی به نام “غیرمتعهدها” عضویت داشتند.

با این همه، در رای گیری دیشب، کشورهی مانند بریتانیا که دوستان نزدیک ایالات متحده محسوب می شوند، علیه آن کشور رای دادند. همچنین هند که با اسرائیل همکاری گسترده دارد، به قطعنامه رای مثبت داد.

در عین حال، شش کشور از میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا رای ممتنع دادند که این امر نشان ایجاد شکاف در این اتحادیه، پیرامون جایگاه اورشلیم می باشد.ذ

برخلاف شورای امنیت، که ایالات متحده در آن حق وتو دارد، در مجمع عمومی همه کشورها از حقوق مساوی برخوردارند. ولی تصمیمات و قطعنامه های مجمع ضمانت اجرایی ندارد و تنها، بیانگر خواسته ها و سیاست های کشورهای عضو است.

خانم حنان عشراوی که در گذشته عضو دستگاه رهبری فلسطینی بوده، در واکنشی گفت: «آمریکا علنا کلاشی کرد و در نهایت امر این رفتار به زیان خود آن کشور تمام خواهد شد»

2 دیدگاه‌

  1. سازمان ملل متحد قدس را پایتخت فلسطین محسوب می کند و ایران را عامل بی ثباتی و آشوب در منطقه خاورمیانه و در سراسر جهان به شمار می آورد بعبارتی دو روی سکه!

  2. سازمان موسوم به ملل کجا کمترین نسبتی با ملت ها دارد که به چنین عنوانی”United Nations” خوانده میشود در حالیکه هیچگاه چنین نبوده و نیست و نخواهد بود … محل تجمع مشتی مزدور این بلوک و مشتی مزدو و آموزش دیده پاتریس لومومبا و یا دیگر اماکن آموزش سردمداران استبداد و ستمکاری کمترین نشانی از ملت ، انسانیت، و راستی در آن راه ندارد… اساساً جایی که رژیم اهریمنی کرسی هم دارد خیلی بیشتر از آنچه نتان میگوید بر آن رواست .. این سازمان پس از تقسیمات بین المللی بین مثلث اهریمنی انگلیس- شوروی – آمریکا که شاید یکی از پایه های آن مذاکرات کنفرانس تهران بود تاسیس و کاملاً حساب شده همان مسیر طراحی شده را به پیش میبرد. آیا جداً از دست این دیوخویان و استثمارگران جز پلشتی به میانه می آید؟ حقوق بشرشان هم همچون قرآن آخوندهاست .. توفیری ندارند.. یکی با ابزار دموکراسی میخورد یکی با دین اما همچون رژیم آخوندی که همه شان درباره موجودیت سفره پهن آدمخوارگی یکباره میبینی از برادر به هم متصلترند و یک روح خبیث در کالبدهای کثیر و وحدت در عین کثرت دارند در موضع بالاتر هم همین داستان است

Comments are closed.