نخست وزیر اسرائیل از سخنان ترامپ در پاسخ به روحانی سپاسگزاری کرد، اروپا خواهان مذاکرات شد

نخست وزیر اسرائیل پاسخ قاطعانه پرزیدنت ترامپ به قدرت نمایی حسن روحانی را مورد تحسین قرار داد و گفت: این سیاست رئیس جمهوری ایالات متحده قابل قدردانی است.

حسن روحانی در سخنان خود ادعا کرده بود که حکومت کنونی ایران از نظر نظامی بسیار قدرتمند است و آن را یک “شیر” خوانده و به پرزیدنت ترامپ گفته بود “با دم شیر بازی نکنید”.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ گفته بود که: بهتر است سران حکومت ایران از این شیوه سخن گفتن دست بردارند، زیرا تعرض آن ها با پاسخ کوبنده روبرو خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو که روز گذشته (دوشنبه) پیش از آغاز جلسه هفتگی هیات دولت سخن می گفت، از سخنرانی مایک پمپئو در دیدار با بیش از یک هزار نفر ایرانیان مقیم کالیفرنیا نیز سپاسگزاری کرد که گفته بود ایالات متحده در کنار ملت ایران ایستاده است و زیاده خواهی های رژیم ایران را مهار خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در سخنان خود گفت که: اکنون چند دهه است که قدرت های بزرگ جهانی در برابر زیاده خواهی های رژیم ایران کوتاه می آیند، ولی اکنون می بینیم که ایالات متحده این رفتار غیرقابل قبول را تغییر داده است.

اشاره نتانیاهو به این واقعیت بود که پرزیدنت اوباما امتیازات بسیاری به حکومت ایران داد و توافقی با رژیم ایران به نام برجام امضا کرد که در واقع به پیشبرد برنامه های اتمی حکومت ایران یاری می رساند و مانع ادامه آن نمی شود. ولی اکنون دولت پرزیدنت ترامپ خواستار برچیدن کامل تاسیسات اتمی رژیم ایران است. با این همه، نتانیاهو در سخنان خود، از پرزیدنت باراک اوباما در این رابطه نام نبرد.

کشورهای اروپایی نسبت به تهدیدات متقابل ایران و ایالات متحده واکنش بسیار ملایمی نشان دادند و از نکوهش کردن حسن روحانی خودداری ورزیدند که به صراحت تهدید کرده بود که اگر فروش نفت ایران قطع شود، رژیم تنگه هرمز را خواهد بست.

کشورهای اروپایی این واقعیت را نادیده گرفتند که تهدیدهای جنگی از جانب حسن روحانی آغاز شد که رژیم ایران را “دم شیر” خواند و تهدید کرد که رژیم می تواند تنگه هرمز را ببندد. حسن روحانی حتی گفته بود که: “رژیم ایران تنگه های بسیار سراغ دارد”.

اروپاییان به این واقعیت توجه نکردند که اظهارات پرزیدنت ترامپ، در واقع پاسخی به تهدیدهای جنگی حسن روحانی بود.

وزارت خارجه آلمان توصیه کرد که ایالات متحده و ایران برای برطرف ساختن اختلافات خود وارد گفتگو شوند. این توصیه در حالی مطرح می گردد که گفتگوهای گذشته بی فایده بوده و هیچ احتمالی وجود ندارد که رژیم ایران در رفتارها کنونی خود در منطقه تغییر دهد، از سرکوب مردم دست بردارد و دخالت های جنگی خود را در کشورهای همسایه متوقف سازد.

در بازار جهانی، بهای نفت مرغوب برِنت Brent روز گذشته (دوشنبه) حدود دو درصد افزایش یافت و برخی کارشناسان اقتصادی آن را به درگیری لفظی بین روحانی و ترامپ نسبت دادند. بسته شدن احتمالی تنگه هرمز، به بازار نفت لطمه خواهد زد. ولی مقامات آمریکایی می گویند که حتی اگر رژیم ایران این تنگه را ببندد، پس از کوتاه مدتی می توان آن را باز کرد.

یک دیدگاه

Comments are closed.