نخست وزیر اسرائیل امشب در واشنگتن با پرزیدنت ترامپ درباره ایران و سوریه گفتگو می کند

دیدار امشب نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهوری ایالات متحده، که قرار است در کاخ سفید در واشنگتن برگزار شود، از جانب آشنایان امور بسیار مهم تلقی شده است. به گفته آگاهان، بیشترین بخش از گفتگوها در این دیدار به شیوه مهار کردن زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران اختصاص خواهد داشت، ولی به موازات آن، اوضاع در سوریه و روند صلح با فلسطینیان نیز مورد رایزنی قرار خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در همایش سالیانه نهاد پرقدرت یهودی ایالات متحده به نام ایپک به واشنگتن دعوت شده و نطق او فردا (سه شنبه) ایراد خواهد شد. ولی اهمیت اصلی سفر او در دیداری است که امشب با پرزیدنت ترامپ خواهد داشت.

آگاهان می گویند که سیاست های اسرائیل و ایالات متحده در مورد لزوم مهار کردن زیاده خواهی های رژیم ایران تقریبا به طور کامل با یکدیگر همخوانی دارد. ولی در مورد چگونگی پیشبرد روند صلح با فلسطینی ها اختلاف نظرهایی وجود دارد. دیدار امشب با پرزیدنت ترامپ فرصت خوبی برای نتانیاهو خواهد بود تا استدلال های خود را عرضه کند.

آگاهان می گویند که چنین تلاشی می توان سودمند افتد، زیرا برنامه صلح ایالات متحده هنوز نهایی نشده و نخست وزیر اسرائیل با آرودن استدلال های منطقی، ممکن است بتواند تغییراتی در راستای منافع امنیتی اسرائیل در آن به وجود آورد.

در مورد ایران، سه موضوع اساسی مطرح است که یکی ایجاد تغییرات در توافق اتمی موسوم به برجام، دیگری متوقف ساختن برنامه های موشکی حکومت، و سومی محدود ساختن فعالیت های نظامی ایران در کشورهای همسایه است.

با آن که دو کشور در همه این موارد، از نظر ارزیابی همخوانی کامل دارند، ولی موضوعی که باید طرح ریزی و تصمیم گیری شود، آن است که برای رسیدن به این هدف‌ها به چه شیوه های عملی باید دست زد.

جنگ در سوریه نیز یکی از دلمشغولی های مهم اسرائیل و ایالات متحده است. برخی تحلیلگران در اسرائیل بر این باورند که حتی دولت پرزیدنت ترامپ، در مورد سوریه قاطعیت لازم را نشان نمی دهد.

بی تردید، پرزیدنت ترامپ در دیدار امشب بسیار مایل است بداند که نتانیاهو چه پیشنهادهایی در این زمینه دارد.

نتانیاهو روز گذشته (یک شنبه) پس از ورود به واشنگتن، دوباره از پرزیدنت ترامپ سپاسگذاری کرد و گفت در دیدار با وی از او دعوت خواهد کرد برای گشایش سفارت ایالات متحده در اورشلیم، شخصا به اسرائیل بیاید و در این مراسم تاریخی حضور داشته باشد. هنوز معلوم نیست که رئیس جمهوری ایالات متحده تا چه حد خواهد توانست به این دعوت پاسخ مثبت بدهد.

 

 

2 دیدگاه‌

 1. پیروزى جنگ سرد شوروى بر علیه آمریکا در ایران سال ۵۷ :

  گروه هایى که توسط سازمان اطلاعات شوروى (KGB)براى سرنگونى حکومت شاه طراحى شده بودند :
  ١- حزب توده
  ٢- سازمان مجاهدین خلق ایران ( مارکسیسم اسلامى )
  ٣- چریک هاى فدایى خلق ( بر روى پرچمشان عکس داس و چکش بود )
  ۴- تشکیلات مذهبى آخوندهاى روسى مانند آیت الله خامنه ایى که در سال ۱۳۴۳ در دانشگاه پاتریس لومومبا شوروى توسط روس ها مورد شستشو مغزى بر علیه آمریکا قرار گرفت که هزینه آن را اطلاعات کشور شوروى مى داد .
  به این ترتیب شوروى با سرنگونى حکومت آمریکایى محمدرضاشاه پهلوى در جنگ سرد بر علیه آمریکا در ایران پیروز شد و الان حکومت ایران حکومت روسى است با سیستم مارکسیسم اسلامى و رهبرى که آخوند روسى است و جالب اینجاست حتى سیستم اقتصادى ایران نیز یک سیستم روسى است چون ارزش پول ایران به مانند روسیه پایین است .

Comments are closed.