نخست وزیر اسرائیل بار دیگر برای گفتگو با پرزیدنت پوتین درباره حضور رژیم ایران در سوریه، رهسپار مسکو می‌شود

در اورشلیم اعلام شد که نخست وزیر اسرائیل، آقای بنیامین نتانیاهو، بار دیگر با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو دیدار می کند. امکان برگزاری این دیدار در مکالمه تلفنی شب گذشته (دوشنبه) بین طرفین مورد توافق قرار گرفت که هدف از آن، تدوین تمهیداتی برای ادامه هماهنگی عملیات نظامی در سوریه است.

در گفتگوی تلفنی روز گذشته، آقای نتانیاهو مسائل مهم منطقه‌ای و به ویژه اوضاع سوریه و امکانات گسترش همکاری‌های نظامی بین اسرائیل و روسیه را با آقای پوتین مورد بحث و بررسی قرار داده است.

آقای نتانیاهو بارها در گذشته با پرزیدنت پوتین از طریق تلفن در ارتباط بوده و مشورت‌های مهمی بین طرفین انجام شده است.

علاوه بر این، نخست وزیر اسرائیل بارها به مسکو سفر کرده و با پرزیدنت پوتین مستقیما به گفتگو نشسته است.

بیشترین بخش از این گفتگوها به اوضاع سوریه و تلاش اسرائیل برای جلوگیری از استقرار نیروهای سپاه قدس در سوریه اختصاص داشته ولی در خبری که امروز سه‌شنبه در اورشلیم انتشار یافت گفته شده که در آخرین مکالمه تلفنی بین طرفین، امکان گسترش همکاری‌های نظامی میان اسرائیل و روسیه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

با این همه تاکید می‌شود که همکاری‌های نظامی بین دو کشور فقط به مساله سوریه ارتباط خواهد داشت و همچنین برخی از رویدادهای دیگر منطقه خاورمیانه در گفتگو بین آقایان پوتین و نتانیاهو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت ولی درباره جزئیات این مکالمات هیچ خبری انتشار نیافت.

دولت مسکو تاکید می‌کند که مکالمه تلفنی به درخواست نخست وزیر اسرائیل انجام شده است.

شش هفته پیش، در پایان دیدار بین آقای پوتین و آقای نتانیاهو، رئیس جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که “دولت مسکو همیشه در مورد اوضاع سوریه با اسرائیل و برخی کشورهای دیگر در حال مشاوره و رایزنی می باشد.”

آقای نتانیاهو در پایان آن دیدار با  پوتین گفته بود که “اسرائیل و سوریه موافقت کردند که نهادی برای ایجاد هماهنگی بین دو کشور در مورد آنچه که در سوریه رخ می‌دهد و همچنین خواست اسرائیل برای خروج نیروهای سپاه قدس از سوریه به عمل آمده است.”

روز پنجشنبه گذشته بود که مقامات دولتی سوریه اطلاع دادند که اسرائیل یک موضع نظامی را در نقطه‌ای در شمال شرق حلب در شمال سوریه مورد حمله قرار داده است و ادعا کردند که خسارات وارده بسیار جزئی بوده است، ولی سازمان‌های حقوق بشر سوریه خبر دادند که دست کم هفت تن از افراد سپاه قدس در سوریه و همچنین چهار عراقی در جریان بمباران کشته شدند.

محلی که مورد بمباران قرار گرفت و اسرائیل تاکنون هیچ گونه مسئولیتی را در این باره به عهده نگرفته است، به احتمال زیاد محل انبار کردن موشک‌های نقطه‌زن بوده که حکومت ایران قصد داشته یا در سوریه باقی بگذارد و یا آنها را به لبنان منتقل سازد و در اختیار حزب الله قرار دهد.

آقای نتانیاهو به خبرنگاران گفت که در گفتگو با پرزیدنت پوتین به وی صریحا گفته است که “اسرائیل به عملیات دفاعی خود در خاک سوریه ادامه خواهد داد و همزمان تلاش خواهد کرد که این حملات کاملا محدود و نقطه‌زن باشد و به نیروهای روسیه مستقر در سوریه آسیبی وارد نیاید.”

آقای نتانیاهو تأکید کرد که اسرائیل حق خود می‌داند که در برابر هر نوع تعرض حکومت اسلامی ایران از خاک سوریه به اسرائیل به اقدامات دفاعی لازم دست بزند.

آقای نتانیاهو همچنین گفت که “اسرائیل بیشترین تلاش خود را به عمل می‌آورد که در جریان عملیات دفاعی در خاک سوریه، کوچک‌ترین درگیری یا برخوردی با نیروهای ارتش روسیه در آن کشور رخ ندهد.”

 

2 دیدگاه‌

  1. ایرانی ها از مناطق وسعت اسرائیل در لبنان و سوریه , صحرای سینا خارج می شوند به زودی . درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد اسرائیل بزرگ می شود .

  2. جناب ناتانیاهو حتی یک پیچ ومهره نظامی و تحت عنوان مستشار ومشاور نظامی هم از رژیم پلید وحقه باز ایران در کشور سوریه باقی نگذارید. بقدری روباه صفت و مکار هستند که شیطان رجیم رم کرده پیش این آخوندهای ایران.

Comments are closed.