نخست وزیر اسرائیل با استقبال گرم ناراندرا مودی، دیدار رسمی هند را آغاز کرد

نخست وزیر اسرائیل و همراهانش که توسط نخست وزیر هند به دیدار رسمی از آن کشور دعوت شده بودند، پیش از ظهر امروز (یک شنبه) وارد دهلی نو شدند و مورد استقبال بسیار گرم قرار گرفتند. انتظار می رود که در این دیدار ۹ قرارداد مهم اقتصادی و بازرگانی و علمی بین دو کشور امضا شود. نخست وزیر در حساب توییتر خود امروز به زبان عبری نوشته بود: «دوست عزیزم، به هند خوش آمدید و مقدمتان مبارک باد». هند بزرگترین شریک اقتصادی اسرائیل در قاره آسیا محسوب می شود.

در سفر نتانیاهو به هند ۱۳۰ تن از بازرگانان عمده کشور او را همراهی می کنند که امیدوارند بتوانند قراردادهای عمده بازرگانی با آن کشور امضا کنند. این بزرگترین هیات بازرگانی اسرائیل است که از هند دیدن می کند.

ناراندرا مودی نخست وزیر هند، به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور است که نتانیاهو را به دیدار رسمی از دهلی نو دعوت کرده است.

قراردادهای نه گانه ای که انتظار می رود در جریان این سفر بین دو کشور امضا شود، از جمله در زمینه فروش گاز از اسرائیل به هند، تامین نفت مورد نیاز هند، صنایع گوناگون، امور هواپیمایی و همچنین دانش سایبری می باشد. همچنین قراردادی در زمینه تولید فیلم های سینمایی امضا خواهد شد.

آگاهان می گویند: این واقعیت که رهبر دومین کشور پرجمعیت جهان، نخست وزیر یکی از کوچکترین کشورهای دنیا را دعوت می کند، و از تکنولوژی و پیشرفت های علمی اسرائیل بهره مند می شود، می تواند موجب افتخار هر اسرائیلی باشد.

ناراندرا مودی که چند ماه پیش از اسرائیل دیدن کرد و مورد استقبال گرم قرار گرفت، نخست وزیر اسرائیل را در دیدار از بخش هایی از شبه قاره هند همراهی خواهد کرد.

یکی از اماکنی که مودی هنگام سفر به اسرائیل خواهان دیدن آن بود، دستگاه های شیرین کردن آب دریا می باشد. هند همانند اسرائیل، با مشکل کم آبی روبروست و می خواهد با کمک اسرائیل و تکنولوژی پیشرفته آن این مشکل را حل کند.

همچنین در امور تکنولوژی و دانش سایبری، اسرائیل و هند گام های بلندی برداشته اند که ادامه همکاری دو کشور می تواند بسیار ثمربخش باشد.

علیرغم این همکاری های مهم اقتصادی و تکنولوژی، و غلیرغم دوستی صمیمانه بین ناراندا مودی و بنیامین نتانیاهو، هند ماه گذشته علیه ایالات متحده و منافع اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل رای داد. هند همچنین چندی پیش قرارداد ارتش خود با یک مرکز تولید سلاح های پیشرفته در اسرائیل را باطل کرد که ارزش آن بیش از ۹۰۰ میلیون دلار بود. در این باره توضیح بیشتری داده نشد.

در سفر به هند، خانم سارا نتانیاهو همسرش را همراهی می کند. نخست وزیر هند، فرزند ارشد آقای نتانیاهو را نیز که یائیر نام دارد به طور رسمی دعوت کرده بود. ولی به دنبال یک جنجال رسانه ای پیرامون برخی رفتارهای یائیر، او تصمیم گرفت به هند نرود.