نخست وزیر اسرائیل برای انجام مذاکرات مهم سیاسی و منطقه ای، رهسپار کشور آفریقایی اوگاندا شد

نخست وزیر اسرائیل سپیده دم امروز راهی کشور آفریقایی اوگاندا، راهی آن کشور شد و قرار است پس از دیدار با رهبران آن کشور و انجام گفتگوهایی، در ساعات شامگاه امروز به اسرائیل باز گردد. علت این سفر، که انجام آن هفته پیش اعلام گردید، فاش نشده است. ولی در یک سال اخیر این دومین سفر بنیامین نتانیاهو به اوگاندا می باشد.

اسرائیل از سال گذشته، فعالیت گسترده ای را برای بازگردانیدن روابط دوستانه اسرائیل با کشورهای آفریقایی در پیش گرفته و نتانیاهو سال پیش با رهبران چهار کشور دیدار و گفتگو کرد.

اسرائیل در سال های پیش از جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳ مناسبات گسترده ای با بسیاری از کشورهای آفریقایی داشت. ولی به دنبال این جنگ، کشورهای نفت خیز عرب با اعطای کمک های مالی کلان به کشورهای آفریقایی، آن ها را به سوی خود کشاندند که موجب قطع رابطه و یا کاهش همکاری ها با اسرائیل شد.

احتمال می رود یکی از موضوع هایی که نتانیاهو با پرزیدنت یوری موسبانی رهبر اوگاندا در میان خواهد گذاشت، امکان انتقال سفارتخانه آن کشور به اورشلیم می باشد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل حاضر نشده درباره علت این سفر چند ساعته سخنی بگوید، ولی منابع خبری می گویند که او در این سفر با رهبران شمار دیگری از کشورهای آفریقایی نیز دیدار خواهد داشت. چنین همایشی، سال گذشته نیز انجام شده بود.

نتانیاهو پیش از آن که سوار هواپیما شود، به خبرنگاران گفت که امیدوار است امشب با مژده های خوش به اسرائیل باز گردد.

او گفت: مناسبات اسرائیل با اوگاندا و همه کشورهای آفریقایی در امور سیاسی، اقتصادی و دفاعی بسیار مهم و حساس است و او امید دارد که بتواند با مژده های بسیار خوش به اسرائیل باز گردد.

نتانیاهو یادآور شد که در سه سال و نیم اخیر، این پنجمین بار است که او به دیدار از کشورهای آفریقایی می رود و هدف آن است که مناسبات دوستانه با ممالک آن قاره به استحکام و دوستی گذشته باز گردد.