نخست وزیر اسرائیل حملات نژادپرستانه اردوغان علیه قانون ملیت در اسرائیل را محکوم دانست

یکی از افرادی که قانون ملیت در اسرائیل را هدف حملات زهرآگین و گزنده قرار داد، پرزیدنت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است که از جمله این قانون را “فاشیستی و نژاد پرستانه” نامید. ولی نخست وزیر اسرائیل، در یک اقدام کم سابقه، به افتراهای اردوغان پاسخ گفت و او را فردی نامید که عامل سرکوب و کشتار مردم خویش است و در همان حال، به موعظه می پردازد و می خواهد به رهبران کشورهای دیگر درس اخلاق بدهد.

آگاهان اسرائیلی می گویند که گرچه این نخستین بار نیست که اردوغان زبان به فحاشی علیه اسرائیل می گشاید، ولی به کار بردن واژه فاشیستی علیه اسرائیل که می خواهد ملیت خود را تقویت کند، نتانیاهو را بسیار خشمناک ساخت.

اردوغان از حامیان اصلی سازمان تروریستی حماس است که علنا از مبارزه مسلحانه تا نابودی اسرائیل سخن می گوید.

نتانیاهو در واکنش خود یادآور شد که دیکتاتوری به نام اردوغان، صدها هزار نفر از مردم آن کشور را از کار برکنار ساخته و یا زندانی کرده و در صفوف ارتش ترکیه به قول خود به پاکسازی پرداخته و روزنامه نگاران را زندانی ساخته و بر رزونامه ها مسلط شده و بدتر از همه آن که وجود کردها را در کشور خود نادیده گرفته و آن ها را از حقوق شهروندی محروم ساخته و اکنون از اسرائیل انتقاد می کند که چرا می خواهد در عین حفظ تساوی حقوق بین شهروندان مختلف، جنبه های یهودی کشور را تقویبت کند.

در حالی که اعراب اسرائیل در مدارس خود به زبان عربی تدریس می کنند و از همه آزادی های فرهنگی و قومی و ملی برخوردار هستند، در ترکیه به کار بردن واژه کرد حرام است و هیچگونه موجودیتی برای کردها قائل نشده اند

در همه کشورهای عرب نیز اقلیت های قومی و دینی فاقد تساوی حقوق هستند و آن ها را از بسیاری از مزایای کشور محروم می کنند و این در حالی که در اسرائیل، در برابر قانون، هیچ تفاوتی بین یهودی و مسلمان وجود ندارد.

در این میان، اقدامات اعتراضی همجنسگرایان مرد نیز علیه این قانون ادامه دارد. در این قانون قید شده که همجنسگرایان مرد، برخلاف همجنسگرایان زن حق برخورداری از فرزندی را که توسط بانویی زاده شده ندارند.

2 دیدگاه‌

 1. برخی بر این باورند که اگر خمینی با بختیار مصالحه میکرد و انقلاب رخ نمیداد، سرنوشت ایران به مسیر دیگری میرفت؛ اما بنظر من اردوغان بهترین گواه برای اثبات اشتباه بودن این باور است.
  در ترکیه هیچ انقلابی رخ نداده اما اردوغان گام به گام در همان مسیر جمهوری اسلامی پا میگذارد:
  تهیج مذهبی افراد ساده (روستایی و فقیر) که هیچ وقت دیده نشده اند و استفاده ابزاری از آنها؛
  نسبت دادن تمامی مشکلات داخلی به بیگانگان (آمریکا و اسراییل) با فرافکنی و نظریات توطئه؛
  القاء مردمی بودن حکومت با هوچی گری تبلیغاتی (توی رودربایستی قرار دادن مردم)؛
  قدرت دادن به افراد بی لیاقت اما وابسته و فراری دادن نخبگان کشور؛
  فساد گسترده مالی و مافیای حکومتی؛
  نابود کردن استقلال ارتش و تبدیل آن به نیروی سرکوبگر حکومت؛
  خفه کردن دگراندیشان و مخالفان با ترور فیزیکی یا شخصیتی؛
  تحریکات ایدئولوژیک و مداخلات نظامی در کشورهای منطقه با هدف برپایی امپراتوری؛
  تغییر قانون اساسی برای ایجاد یک دیکتاتوری مطلقه؛
  ترساندن مردم از نابودی کشور و اسلام در صورت سرنگونی حکومت؛
  و صدها عملکرد مشابه دیگر.
  در اصل دلیل اصلی پیدایش این نوع حکومتها وجود زمینه و پتانسیل های مخرب در این جوامع است که قرنها پنهان مانده و امثال خمینی و اردوغان (با کمک برخی شرکای خارجی) تنها آنرا فعال نموده و از آن نهایت بهره برداری را میکنند.
  پتانسیل هایی مثل باورهای نادرست دینی و مذهبی (حتی قومی)؛ اعتماد و یا تنفر احساسی و بی منطق (سفید و سیاه)؛ فقر، بیسوادی و ناآگاهی عمومی؛ و در یک کلام ناتوانی اکثریت مردم از درک ریشه های واقعی مشکلات کشور (اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی…).
  لذا هر کشوری به واسطه دارا بودن چنین پتانسیل های مخربی، چه با انقلاب و چه بی انقلاب، در مسیر تشکیل چنین حکومت هایی حرکت کرده و دیر یا زود در این باتلاق فرو خواهد رفت.
  مبارزه داخلی با این حکومتهای عوام فریب نیز (همانند بیماری سرطان) بسیار دشوار است زیرا که در یک چرخه ویرانگر، از طرفی قدرت خود را از ناآگاهی مردم گرفته و از طرف دیگر دائما بر دامنه این ناآگاهی و بیماری جامعه می افزایند. چه بسا که تنها راه علاج همانند بیماری سرطان یک جراحی خارجی باشد؛ عاقبتی که دو حکومت صفوی و عثمانی (الگوهای حکومت فعلی ایران و ترکیه) در نهایت به آن دچار شدند.
  بی تردید حکومتهای ایران و ترکیه به این تشابهات آگاه اند و برای همین، پنهان و آشکار، همواره از یکدیگر پشتیبانی میکنند.

 2. با سلام.
  حقوقی که اعراب در ضمینه زبان و فرهنگشان در اسرائیل دارند ما ترکهای ایران در سرزمین مادرزادی خودمان، آذربایجان نداریم و تاریخ و فرهنگ و زبان ما تخریب و تحریف می شود. در مورد حملات لفظی اردوغان به اسرائیل می توان گفت که اگر ترکیه نیروگاه اتمی داشت و نفت دریای سیاه را استخراج می کرد و برای انرژی وابسته به واردات نبود، گلوی ایران را بیش از اسرائیل و امریکا فشار می داد منتهی موانعی که امریکا در هفتاد سال اخیر بر سر راه ترکیه قرار داده باعث غرب ستیزی اردوغان شده.

Comments are closed.