نخست وزیر اسرائیل در ادامه مبارزه با برجام، به آلمان، فرانسه و بریتانیا می رود

 

 

نخست وزیر اسرائیل فردا (دوشنبه) رهسپار دیدار از سه کشور اروپای غربی می شود و آگاهان می گویند که موضوع اصلی مورد بحث

وی با سران بریتانیا، آلمان و فرانسه، روابط آن ها با حکومت اسلامی ایران می باشد. ولی مساله درگیری های خونین با گروه های ترور فلسطینی در غزه و امکان گسترش روابط بین کشورهای نیز مطرح گریده و مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سه کشور اروپایی نامبرده، نه تنها اعلام داشته اند که در برجام باقی خواهند ماند، بلکه تلاش می کنند تحریم های اعلام شده از جانب ایالات متحده را نیز خنثی نمایند، تا حکومت اسلامی ایران در صدد باطل کردن برجام و ازسرگیری برنامه های اتمی خود را نداشته باشد.

بنیامین نتانیاهو یکی از معدود طرفداران طرح پرزیدنت ترامپ در زمینه وارد آوردن بیشترین فشارها به حکومت اسلامی ایران است.

حکومت اسلامی نه تنها علیه موجودیت اسرائیل شعار می دهد، بلکه با برپایی حزب الله در لبنان و استقرار نظامی در سوریه و یاری رسانی های مالی و تسلیحاتی به سازمان های ترور و به ویژه به حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین، می کوشد نیت خود را برای نابودی اسرائیل عملی سازد.

از دیدگاه دولت اسرائیل، این واقعیت که کشورهای اروپایی خواهان ادامه هرچه بیشتر داد و ستد بازرگانی با رژیم ایران هستند، در دراز مدت امنیت آن ها را نیز به خطر خواهد انداخت. ولی سران کشورهای اروپای غربی این ارزیابی را نادرست می دانند.

با این همه، در داخل حکومت ایران نیز جناحی بر این باور است که امکان تاثیرگذاری کشورهای اروپایی بر آینده داد و ستد با حکومت ایران بسیار محدود است. سامانه خبری تسنیم در تهران نوشته بود که ارزیش داد و ستد بازرگانی اروپائیان با حکومت ایران فقط شش میلیارد دلار است، ولی تجارت با آمریکا ۵۵ بار از ایران بیشتر است.

قرار است بنیامین نتانیاهو به تفصیل با خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، خانم ترزا مِی نخست وزیر بریتانیا و پرزیدنت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه گفتگوهای مفصلی به عمل آورد.

نخست وزیر در سخنان امروز خود (یکشنبه) درباره سفرش گفت که هدف، گفتگو با سران کشورهای اروپایی برای مهار کردن زیاده خواهی های رژیم ایران است، رژیمی که به برنامه های موشکی ادامه می دهد، قصد بازگشت به برنامه های اتمی دارد و به سازمان های ترور یاری می رساند»

درباره دفاع کشورهای اروپایی از برجام، نتانیاهو گفت: «برجام نه تنها رژیم ایران را از ادامه تلاش برای رسیدن به بمب هسته ای باز نمی دارد، بلکه آن حکومت را به دستیابی به این جنگ افزار مرگبار نزدیک می سازد».

نخست وزیر اسرائیل  بی آن که از دولت پرزیدنت اوباما نام برد گفت: «مبالغ کلانی که پس از برجام در اختیار حکومت ایران قرار گرفت، باعث افزایش تلاش رژیم ایران در برنامه های موشکی و فتنه گری در منطقه و فعالیت علیه اسرائیل گردید». یادآوری می شود: پرزیدنت اوباما کوتاه مدتی پیش از پایان دوران ریاست جمهوری، یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار پول نقد در اختیار حکومت ایران قرار داد.

رهبران سه کشور اروپای غربی تائید می کنند که برجام دارای نقاط ضعف زیادی است، و می گویند که نگرانی های اسرائیل را درک می کنند، ولی در مجموع بر این باورند که لغو برجام کار اشتباهی است و موجب می شود که رژیم ایران به برنامه های هسته ای خود شتاب بخشد.

نخست وزیر در دیدار با رهبران اروپای غربی، همچنین توضیح خواهد داد که اسرائیل ادامه حضور سپاه قدس در سوریه و نیروهای وابسته به رژیم ایران را تحمل نخواهد کرد و رژیم ایران باید به طور کامل از آن کشور خارج شود.

2 دیدگاه‌

  1. درود بر مردم اسراییل و نتانیاهو.ایشان نگران امنیت کشورشان هستند.
    اصلا چرا دولت ما ایران باید با تنها کشوری که در منطقه همدرد م است و با او اشتراک استراتژیک داریم در حال خصومت باشد؟
    از نظر اعراب هم ایران و هم اسراییل دشمن هستند و نباید وجود داشته باشند.ما و اسراییل باید متحد بوده و دست در دست یکدیگر کشورهای خود را آباد کنیم.

  2. گول حرفای لاوروف و فرستاده های پادوی رژیم رو نخورید ریشه سپاه پاسداران در سوریه رو بکنید این رژیم اگه در سوریه جون بگیره منطقه روی آرامش بخود نخواهد دید با فلسطین یها برای رسیدن به حقشان مذاکره کنید تا این رژیم شرش از سر منطقه کوتاه بشه

Comments are closed.