نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی با پوتین، زاد روز او را شادباش گفت و درباره ایران و منطقه گفتگو کردند

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در یک مکالمه تلفنی با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رهبر روسیه، زاد روز او را شادباش گفت و ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک بتوانند با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

در گزارش های روزهای اخیر گفته شده بود که نفتالی بنت به زودی رهسپار مسکو خواهد شد و در نخستین دیدار با رهبر روسیه، یک رشته مسائل مهم منطقه ای و جهانی و روابط دو کشور را با وی در میان خواهد گذاشت.

در مکالمه شادباش نیز، بنت و پوتین گفتگوی کوتاهی درباره مسائل منطقه ای و جهانی انجام دادند.

دیدار نخست وزیر جدید اسرائیل با رهبر کهنه کار روسیه، با توجه به فعل و انفعالاتی که در منطقه جریان دارد، بسیار مهم تلقی می شود.

در بحران جنگی بین رژیم ایران و دولت آذربایجان، روسیه کوشیده است در کنار گود بایستد و طرفین را نظاره کند تا به تضعیف یکدیگر بپردازند.

در مورد اتم و بازگشت به مذاکرات برجامی، مسکو از یک سو با اتمی شدن رژیم ایران مخالف است و آن را حتی برای امنیت خود خطرناک می داند، و از این رو به رژیم ایران فشار می آورد که به مذاکرات برجامی باز گردد، و از سوی دیگر خود را دلسوز رژیم ایران نشان داده و به ایالات متحده توصیه می کند که کوتاه آید.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه دولت رئیسی، در دیداری که این هفته از مسکو داشت، خواستار پشتیبانی بیشتر دولت مسکو گردید. ولی معلوم نیست که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه چه پاسخی به او داد.

امیرعبداللهیان همچنین خواهان رسیدن به یک توافق بیست ساله جدید با روسیه است که کم و بیش شبیه به توافق ۲۵ ساله با چین خواهد بود که در چارچوب آن، رژیم ایران امتیازات بازرگانی و اقتصادی و حتی امنیتی مهمی را به چین داد که با خشم مردم ایران روبرو گردید.

حضور نظامی رژیم ایران در سوریه نیز تا حد زیادی، به حسن نیت روسیه بستگی دارد.

وزیران خارجه ایران و روسیه در این هفته تلفنی درباره امور اتمی ایران گفتگو کردند و هر دو از رژیم ایران خواستار شدند هرچه زودتر به مذاکرات برجامی باز گردد.

اسرائیل به روسیه در منطقه خاورمیانه نیاز دارد. ولی نیاز دولت مسکو به همکاری با دولت اورشلیم کمتر از آن نیست.

زمان دقیق دیدار نخست وزیر اسرائیل از مسکو هنوز مشخص نشده، ولی انتظار می رود که در روزها و یا هفته های آینده انجام گیرد.