نخست وزیر اسرائیل در حاشیه اجلاس سازمان ملل، دیدار مهمی با رئیس جمهوری مصر درباره فلسطینی ها انجام داد

مقامات اسرائیلی این دیدار را بسیار مهم توصیف کردند و آن را نشان روابط مستحکمی دانستند که بین اسرائیل و مصر وجود دارد

نخست وزیر اسرائیل، در حاشیه اقامت در نیویورک به منظور سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار مهمی با رئیس جمهوری مصر، پرزیدنت عبدالفَتّاح السیسی داشت که در آن روابط دو کشور و اوضاع غزه و رویارویی با گروه تروریستی حماس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مقامات اسرائیلی این دیدار را بسیار مهم توصیف کردند و آن را نشان روابط مستحکمی دانستند که بین اسرائیل و مصر وجود دارد.

مصر به عنوان بزرگترین و نیرومندترین کشور عربی، و اولین کشور عرب که با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد، در حفظ آرامش منطقه ای و آینده صلح اسرائیل با فلسطینی ها نقش عمده ای دارد.

مصر همچنان میانجی بین اسرائیل و حماس در مذاکرات غیرمستقیم، به هدف برقرار آرامش در غزه بوده است. ولی تلاش های دولت قاهره در این زمینه هنوز به نتیجه مورد انتظار نرسیده است.

دولت مصر نیز همانند اسرائیل، می کوشد عملیات تروریستی حماس در غزه را محدود سازد و از ادامه همکاری آن با سازمان های افراط گرای اسلامی که در شبه جزیره سینا فعالیت دارند، جلوگیری نماید. گذرگاه الرَفَح یگانه دروازه ورودی و خروجی اهالی غزه است که مصر معمولا آن را بسته نگاه می دارد و تنها در موارد بسیار ضروری، به اهالی غزه اجازه رفت و آمد می دهد.

آگاهان می گویند که یکی دیگر از مسائل مورد بحث، ایستادگی کشورهای عربی در برابر زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران است. دولت مصر، با آن که خود را در حاشیه نگاه داشته و از بیان سیاست های انتقاد آمیز از حکومت ایران، معمولا خودداری می کند، ولی با عربستان و امیرنشین های عرب برای خنثی کردن تلاش های مخرب حکومت ایران همکاری دارد.

چند تن از مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل، همراه با نخست وزیر به نیویورک رفته اند و در برخی گزارش ها گفته شده است که آنان یک رشته دیدارهای محرمانه با همتایان عرب خود از امیرنشین های حوزه خلیج فارس داشته اند.

در یک کنفرانس امنیتی که وزیر خارجه ایالات متحده یکی از سخنرانان عمده آن بود، نمایندگان ارشد اسرائیلی و امیرنشین های حوزه خلیج فارس در تالار حضور داشتند.