گفتگوی نخست وزیر اسرائیل با وزیران خارجه فرانسه و آلمان درمورد آینده برجام

 

نختس وزیر در دفتر خود در اورشلیم، در دیدار با وزیر امور خارج جدید آلمان، تصوی تئودور هرتسل پایه گذار اسرائیل نوین را به او نشان می دهد ני

وزیران خارجه فرانسه و آلمان که به اورشلیم آمده اند دو دیدار جداگانه با نخست وزیر داشتند و با مقام رئیس جمهوری نیز ملاقات کردند. این نخستین دیدار وزیر خارجه جدید آلمان از اسرائیل است. هِیکُ ماس تنها هفته پیش این مقام را به دست گرفت.

برای وزیر خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان نیز این نخستین دیدار رسمی از اسرائیل محسوب می شود.

درباره سفر همزمان این دو مقام ارشد سیاست خارجی آلمان و فرانسه به اسرائیل گفته می شود که ماموریت آنان متقاعد ساختن اسرائیل به توقف حمایت از اصلاح و یا لغو قرارداد اتمی موسوم به برجام است. ولی این دیدارها همچنین فرصت خیلی خوبی برای تبادل افکار و ایجاد همآهنگی بین سه کشور در مورد وقایع سوریه، یمن و دیگر کشورهای عرب، و همچنین پیامدهای خیزش مردمی در ایران می باشد.

وزیر خارجه آلمان اقامت خود در اسرائیل را با دیدار از نهاد “ید و شم” که موزه جنایات آلمان نازی علیه یهودیان است آغاز کرد. او در این دیدار تاکید کرد که آلمان امروز همواره طرفدار اسرائیل و مدافع یهودیان بوده و خواهد بود.

در جریان دیدار از موزه هولوکاست، هایکُ ماس تاج گلی در کنار مشعل جاوید که یادبود قربانیان است نثار کرد.

وزیر خارجه جدید آلمان در دفتر یادبود این موزه نوشت: «در هر زمان و هر مکان، ما باید قاطعانه در برابر هرگونه یهودستیزی بایستیم و نژاد پرستی را محکوم بدانیم».

هایکُ ماس که از شخصیت های ارشد حزب سوسیال دموکرات است، در گذشته بارها از موزه هولوکاست دیدن کرده و در هر فرصت جانبداری خود را از اسرائیل بیان داشته است. وی به خبرنگاران گفت که دیدار این بار او در مقام وزیر خارجه آلمان مفهوم ویژه ای دارد.

سیاستمداران اسرائیلی از گزینش این شخصیت به پست وزارت خارجه آلمان ابراز خرسندی می کنند و بر این باورند که او در مقایسه با وزیر خارجه پیش زیگمار گابریئل مواضع دوستانه تری نسبت به اسرائیل دارد.

زیگمار گابریئل که در گذشته وزیر اقتصاد آلمان و یکی از دستیاران خانم آنگلا مرکل بود، بارها به خاطر گرایش او به حکومت اسلامی ایران مورد انتقاد قرار گرفته بود.

وزیر خارجه جدید آلمان دقایقی پس از ورود به خاک اسرائیل، به خبرنگاران گفت که او نه به خاطر رهبر پیشین حزب سوسیال دموکرات آلمان (که از دوستان بسیار نزدیک اسرائیل بود) و به به خاطر جنبش صلح (که وی در آن فعالیت دارد) به اسرائیل آمده، بلکه علت این دیدار، اردوگاه مرگ آشوویتس است (که بیش از یک میلیون نفر یهودی در آن جا قربانی شدند)

وزیر خارجه جدید آلمان، هنگام ورود به اورشلیم نیز گفت: «بسیار خرسندم که دیدار من در آستانه هفتادمین سالروز استقلال اسرائیل انجام می گیرد. در چنین زمانی، اسرائیل همیشه می تواند بر این واقعیت تکیه کند که دولت آلمان در کنار آن ایستاده و همیشه از این کشور پشتیبانی می کند».

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو در دیدار امروز (سه شنبه) با وزیر خارجه آلمان در دفتر نخست وزیری در اورشلیم، به وی گفت: «شما به عنوان یک دوست بزرگ اسرائیل به این کشور آمده اید. همه دولت ها در آلمان و به ویژه دولت خانم آنگلا مرکل دوست اسرائیل بوده و هستند».

وزیر خارجه آلمان نیز در این دیدار گفت: «ما به یک منطقه طوفانی و پرتلاطم آمده ایم و اسرائیل همانند یک جزیزه ثبات، دموکراسی واقعی را نمایندگی می کند» هِیکُ ماس در ادامه سخنانش افزود که در گفتگو با نخست وزیر، مطالب بسیاری را با وی در میان خواهد گذاشت.

وزیر خارجه جدید آلمان که در چارچوب این سفر دیداری نیز با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی خواهد داشت، در برابر خبرنگاران گفت که البته اسرائیل و آلمان نسبت به راهی که ممکن است به صلح با فلسطینی ها بیانجامد، اختلاف نظر دارند، ولی ما دو کشور دوست هستیم، و دوستان ممکن است در برخی موارد و مسائل اختلاف نظر داشته باشند. من به این جا آمده ام تا از زبان دوستان خویش، دلهره ها و نگرانی های آن ها را از زبان خودشان بشنوم.Jea

نخست وزیر در دیدار امروز با وزیر خارجه فرانسه

نخست وزیر اسرائیل در هر دو دیدار با وزیران خارجه فرانسه و آلمان، دوباره هشدار داد که اگر توافق اتمی موسوم به برجام طبق خواسته های اعلام شده از جانب پرزیدنت ترامپ اصلاح نشود، اخطار رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از آن بسیار جدی است.

او گفت که اگر تغییرات اساسی در برجام، در شکل کنونی آن داده نشود، پس بهتر است که باطل گردد.

5 دیدگاه‌

  1. به نام خدا.اشتباهتون اینه که آقای نتانیاهو ایران را پیمانهایی که در روم نوشته شده مقایسه میکنه ایران ایرانه روم رومه اینها را نمیشه قاطی کرد آخه اون توافقنامه مونیخ مال روم بوده.اولا باید زمان غروب برسه بعدا تصمیم گیری کرد پارامتر زمانو در نظر نمیگیرین و ضربه میخورین یک.دوم اینکه حالا مگه قرارداد ترکمنچای که زمانش طی شد ایران مانوری روش انجام داد یا اصلا توانست انجام بده اینم یک نکته هست.خود این قرارداد یک تله هست و میخاد عدم پایبندی غرب به تعهدات قانونیشو نشون بده اینا تاکتیکا ایرانه اصلا به روم کاری نداره اصلا بازی را هنوز نفهمیدین

  2. یعنی باید منتطزر حرکت بعدی ایران باشین ببینین اصلا میره به اون سمت یا خود ایرانم به خاطر مصلحتش چشمشو روی بند غروب میبنده ولی در زمان خودش

  3. به مزخرفات ظریف ابرشیطان قرن هرگز توجه نکنید برجام یک فریب بزرگ از سوی کثیفترین حکومتهای جهان بود که سبب نابودی قطعی غرب خواهد شد

  4. هرتوجیهی که المان و فرانسه در حفظ برجام ارائه کنند یک فریبکاری از سوی ایران است و برجام بطور قطع باید لغو شود و هیچ مذاکره ای با ایران و عواملش مانند فرانسه و المان صورت نگیرد که فریب خواهند خورد و ایران حقایق را وارونه و ایران را کشوری بی ازار و صرفا فعالیتهای فرهنگی را وانمود میکند! مرکرون هرگز قابل اتماد نیست زیرا با حمایت مستقیم ایران بقدرت رسیده و موظف به خدمت برای ایران است تا خدمت به امنیت و اینده و استقلال کشورش. با مکرون و مرکل هرگز گفتگو نکنید.

Comments are closed.