نخست وزیر اسرائیل در راه بازگشت از واشنگتن، با رئیس جمهوری مصر در قاهره دیدار می‌کند

منابع خبری در اورشلیم گفتند که نخست وزیر نفتالی بنت، در راه بازگشت از وشنگتن به اورشلیم، در پایان دیدار با پرزیدنت بایدن، ساعاتی در قاهره توقف خواهد کرد تا با پرزیدنت عبدالفتاح السیسی درباره گسترش همکاری های دو جانبه و منطقه ای گفتگوهایی انجام دهد.

این نخستین دیدار نفتالی بنت با رهبر مصر است و انجام آن بسیار مهم تلقی می شود.

وزیر خارجه اسرائیل، تائیر لاپید نیز چند روز پیش در اورشلیم با رئیس سرویس امنیت خارجی مصر که به اسرائیل آمده بود دیدار کرد و رشته مسائلی را با وی در میان گذاشت.

مصر در میانجیگری بین اسرائیل و گروه های مسلط بر غزه، نقش اساسی ایفا می کند.

مصر نخستین و بزرگترین کشور عربی بود که حدود ۴۴ سال پیش، و چند ماه پیش از آن که خمینی در ایران به قدرت برسد، پیمان صلح با اسرائیل را امضا کرد.

ولی مصر در طول این زمان، پیمان صلح را در چارچوب روابط دیپلماتیک محدود ساخته و اجازه گسترش روابط بازرگانی و سیاسی بین دو کشور را نداده است. استدلال دولت مصر در آن هنگام این بود که حل مساله فلسطینی‌ها نخستین و اولین شرط برای عادی سازی روابط بین جهان عرب و اسرائیل است.

مقامات اسرائیلی بر این باور هستند که کنون، پس از آن که دو امیرنشین حوزه خلیج فارس و همچنین دولت‌های سودان و مراکش نیز با اسرائیل صلح کرده‌اند، هنگام آن است که مناسبات اسرائیل و مصر نیز از انجماد خارج شود و به صورت گرمتری درآید.

یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با رئیس سرویس امنیت خارجی مصر، درباره تغییراتی که در صحنه سیاسی خاورمیانه به وجود آمده توضیحات جامعی داد و خواهان آن شد که مصر به گسترش مناسبات بازرگانی، اقتصادی و گردشگری با اسرائیل بپردازد.

اکنون با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، احتمال آن می روز که گروه اخوان المسلمین مصر و حتی داعش و القاعده نیز فعالیت هایی را در خاک مصر از سر بگیرند. در واقع، هر دو گروه در شبه جزیره سینا مستقر هستند و ارتش مصر هنوز نتوانسته است آن ها را سرکوب کند.

انتظار می رود که نفتالی بنت، در راه بازگشت از نیویورک و در دیداری که قرار است با پرزیدنت السیسی داشته باشد، او را از روند گفتگوها با بایدن آگاه سازد.

وزارت اطلاعات مصر می کوشد فعالیت گروه های تروریستی در غزه را مهار کند و در اجرای محاصره زمینی و دریایی غزه، با اسرائیل همکاری نزدیکی دارد.

اکنون پس از استقرار طالبان در کابل و نگرانی از تقویت اخوان المسلمین در مصر، زمینه گسترده تری برای توسعه روابط مصر با اسرائیل به وجود آمده است.