نتانیاهو: حتی برخی کشورهای عربی، برای تامین امنیت در برابر ایران، به اسرائیل روی آورده‌اند

بنیامین نتانیاهو و همسرش در راه پرواز هفته پیش به لندن

بنیامین نتانیاهو گفت که اسرائیل خود را در دفاع از برخی کشورهای عربی در برابر زیاده خواهی های رژیم ایران سهیم می داند. نخست وزیر اسرائیل گفت که این گونه کشورها، دیگر به مساله فلسطینی ها توجهی ندارد و آن چه می جویند، تامین امنیت خویش و قدرت دفاع از خود در برابر یک دشمن خارجی می باشد.

نخست وزیر اسرائیل که بخش عربی بی بی سی لندن با او گفتگو می کرد، در توضیح سخنان خود گفت: «اکنون وضعی به وجود آمده که اسرائیل نه تنها قاطعانه از امنیت خویش دفاع می کند، بلکه در دفاع از برخی کشورهای عرب نیز که مورد تهدید عامل دیگری قرار دارند، سهیم است».

نتانیاهو در این مصاحبه گفت: «رژیم ایران دانما علیه اسرائیل توطئه چینی می کند و حملاتی را نیز علیه شماری از همسایگان عرب خود تدارک می بیند».

نخست وزیر که سمت وزیر دفاع را نیز خود به عهده دارد، افزوده گفت: «اسرائیل نه تنها از خود در برابر زیاده خواهی های رژیم ایران دفاع می کند، بلکه در پشتیبانی برای تامین امنیت برخی کشورهای عرب همسایه ایران سهم دارد».

بخش عربی بی بی سی این مصاحبه با نخست وزیر اسرائیل را دیروز (پنجشنبه) هنگام دیدار کوتاه نتانیاهو از لندن، به هدف دیدار با نخست وزیر بریتانیا و وزیر دفاع ایالات متحده، انجام داده بود.

نتانیاهو در این گفتگوی تلویزیونی، که بخش عمده آن به عملیات تعرضی رژیم ایران اختصاص داشت، از جمله فاش ساخت که حکومت ایران نه تنها عملیات تعرضی علیه همسایگان خود در خاورمیانه تدارک می بیند، بلکه در قاره افریقا نیز توطئه چینی می کند. او گفت که این واقعیت ایجاب می کند که کشورهای منطقه، به هدف خنثی کردن این گونه توطئه های رژیم ایران، به اسرائیل دست همکاری دهند تا بتوان همه توطئه های تروریستی رژیم ایران را خنثی کرد.

در پاسخ به پرسشی دایر بر این که کشورهای عرب تا چه حد امکانات خود را در اختیار پیشبرد صلح فلسطینی – اسرائیلی قرار می دهند، نتانیاهو در مصاحبه با بی بی سی گفت که بسیاری از کشورهای عرب، اکنون به بن بستی که مساله فلسطینی ها با آن روبرو شده توجهی ندارند، زیرا همه تلاش آن ها مصروف تلاش برای حفظ امنیت خویش می باشد.

آگاهان می گویند که نه تنها به علت تهدیدهای رژیم ایران علیه امیرنشین ها، شماری از کشورهای عرب مساله فلسطینی را در درجه پائین اهمیت قرار داده اند، بلکه افراط گرایی برخی سازمان های فلسطینی مانند حماس که خواهان نابودی اسرائیل است، و سرسپردگی برخی سازمان های دیگر به حکومت اسلامی ایران، که جهاد اسلامی آزادی فلسطین نمونه آن است و همچنین ناتوانی محمود عباس در پیشبرد منافع فلسطینیان، بسیاری از دولت های عرب، توجه خود را برای پیشبرد منافع فلسطینی ها از دست داده است .