نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس مونیخ از تهدیدهای رژیم ایران سخن می گوید

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به دیدار رسمی حسن روحانی از هند، به خبرنگاران گفت: ءهند از دیرباز با ایران روابط دوستانه ای داشته و با فلسطینی ها نیز مناسبات دوستی دارد و این امر تازه ای نیست. مهم آن است که هند دوستی بسیار نزدیکی با اسرائیل دارد و در زمینه های مختلفی با این کشور همکاری و همیاری می کند».

بنیامین نتانیاهو این سخنان را شب گذشته (پنجشنبه) هنگام پرواز به آلمان به هدف شرکت در کنفرانس سالیانه امنیت که در مونیخ برگزار می شود بیان داشت.

در کنفرانس مونیخ سران و بلندپایگان شماری از کشورهای مهم جهان دیدگاه های امنیتی و سیاسی خود را بیان می کنند و اسرائیل به طور مرتب در آن شرکت کرده است.

نخست وزیر نیز پیش از پرواز به سوی آلمان به خبرنگاران گفت: «کنفرانس مونیخ مهمترین همایشی است که هر سال برای رسیدگی به امور امنیتی دنیا برپا می شود». نتانیاهو گفت که او در سخنرانی خود در این مجمع، به تعرض اخیر رژیم ایران نیز که فرستادن یک پهپاد برای تعرض به خاک اسرائیل بوده، سخن خواهد گفت. او افزود: «من در نطق خود یک بار دیگر تذکر خواهم داد که اسرائیل در دفاع از امنیت خود قاطعیت نشان می دهد و بی آن که به نیروهای خارجی نیازی داشته باشد، با خطرات امنیتی دست و پنجه نرم خواهد کرد و در این تلاش هیچ محدودیتی برای خود قائل نخواهد بود. همکار رادیو پیام اسرائیل در آلمان چنین گزارش داد:

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس جهانی امنیت مونیخ شرکت میکند. این حضور از جوانب مختلف اهمیت دارد و بعد از سردی ارتباط آلمان و اسرائیل در اوایل سال گذشته با اظهار نظر خانم مرکل در رابطه با خانه سازی در مناطق فلسطینی و عدم پذیرش زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان که برای دیدار و سخنرانی به اسرائیل آمده بود، از سوی نتانیاهو در سفرش به اسرائیل، برای اولین بار به آلمان میآید.

نکته دیگری که اهمیت بیشتری دارد، مسأله سوریه است که در کنفرانس مطرح میشود.

از سویی دیگر امروز (جمعه) دفتر ناتو اعلام کرد، رابطه با اسرائیل بهبود یافته و اسرائیل در لیست کشور های همکار ناتو قرار گرفته و از این پس تولید کنندگان سلاح های جنگی میتوانند در مناقصه های ناتو شرکت کنند. در رسانه‌های گروهی آلمان آمده است، از آن جایی که صنایع نظامی اسرائیل بسیار پیشرفته است، ۷۰۰ شرکت مختلف از این بابت کالاهای خود را به ناتو خواهند فروخت که ارزشی برابر چهار و نیم ملیارد دلار دارد.

کارشناسان سیاسی عقیده دارند حضور نتانیاهو در کنفرانس امنیت مونیخ، از اهمیت چند جانبه برخوردار است زیرا امروز خبر رسید مشکل اوکرائین و سوریه بررسی می‌شود و نتان یاهو امکان دارد در این رابطه با چند تن از سیاستمداران برجسته در کنفرانس گفتگو کند و از سویی دیگر فروش ابزار جنگی به ناتو بزرگترین موفقیت نتان یاهو است

و در این رابطه نیز با ینس اشتولتن برگ (Jens Stoltenberg ) دبیر کل ناتو که امروز در کنفرانس مونیخ سخنرانی میکند، دیدار خواهد داشت.

سخنرانی بنیامین نتانیاهو پیش از ظهر روز یک‌شنبه (پس فردا) انجام خواهد شد و بخاطر اهمیتی که سخنان نتانیاهو دارد، ولفگانگ ایشینگر رئیس کنفرانس امنیت مونیخ با وی گفتگو خواهد کرد.

ولفگانگ که خود از سیاستمداران برجسته جهان است، قبل از تشکیل کنفرانس گفت، جهان با خطر یک جنگ وحشتناک مواجه شده و از زمان فروپاشی شوروی تا کنون چنین خطری در جهان مشاهده نمیشد. وی افزود، مشکل کره شمالی و افزایش قدرت تسلیحاتی روسیه و چین این خطر را برجسته‌تر کرده است.

از سویی دیگر در کنفرانس قبلی قرار آتش بس در سوریه گذاشته شد اما به آن توجهی نشد.از امروز ۴ هزار پلیس مامور امنیت کنفرانس امنیت شده‌اند و فردا ۸۰ گروه سیاسی از سراسر اروپا در مونیخ بر علیه جنگ و فروش اسلحه تظاهرات بر پا میکنند. پلیس آلمان اعلام کرد به احتمال تظاهرات فردا آرام خواهد بود با وجود این پلیس کاملاً مراقب است.