نخست وزیر اسرائیل: دنیا باید علیه تعرض رژیم ایران به کشتی مرسر استریت، واکنش عملی نشان دهد

شورای امنیت سازمان ملل امروز (دوشنبه) دومین نشست خود را برگزار می کند تا به رسیدگی به اتهامات وارده به حکومت ایران در مورد مسئولیت حمله به نفتکش مرسر استریت که ده روز پیش مورد حمله قرار گرفت رسیدگی کند.

در آستانه برگزاری این نشست، نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل از کشورهای عضو خواست که به حرف بسنده نکنند و به اقداماتی علیه حکومت ایران دست بزنند که به این گونه تعرضات خود پایان بخشد.

سرپرست امور خارجی اتحادیه اروپا، جوزف بورل نیز در بیانیه ای به نام همه کشورهای اروپایی با قاطعیت گفت که رژیم ایران مسؤول این تعرض در آب های بین المللی بوده است.

همچنین ایالات متحده اتهام تازه ای علیه رژیم ایران مطرح ساخت و اعلام داشت که مسلط شدن افراد وابسته به سپاه پاسداران ایران بر کشتی «آسفالت پرینسس» در آب‌های نزدیک به دریای عمان، به قصد ربودن آن و انتقالش به سواحل ایران بوده ولی هنگامی که حمله کنندگان دریافتند که یک رزم‌ناو آمریکایی در راه است، این کشتی را ترک گفتند و آن را به حال خود رها کردند.

در گزارش پیشین گفته شده بود که رژیم ایران با حملات سایبری، دستگاه هدایت خودکار چهار کشتی را مختل ساخته بود تا آن ها را به سوی آب‌های ایران بکشاند، ولی در این تلاش ناکام ماند.

نخست وزیر اسرائیل ضمن آن که خواستار اتخاذ تصمیمات جدی علیه حکومت ایران در مورد آزادی کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی گردید، به فتنه‌گری‌‌های رژیم ایران در اوضاع لبنان نیر پرداخت و گفت که عملیات تعرضی اخیر حزب الله به دستور و تشویق رژیم ایران بوده است.

حزب الله هفته پیش، یک روز پس از آن که گروه ناشناسی که احتمالا فلسطینی است، از خاک لبنان سه موشک به سوی اسرائیل پرتاب کرد و با عملیات نیروی هوایی اسرائیل روبرو شد، اسرائیل را هدف نوزده فروند موشک قرار داد و سپس اعلام کرد که قصدش هشدار دادن به دولت اسرائیل و نه کشتن شهروندان این کشور بوده است.

اسرائیل از واکنش نظامی دوباره نسبت به این تعرض خودداری ورزید، زیرا قصد ندارد بحران کنونی را وخیم‌تر سازد.
نفتالی بنت در سخنان خود گفت که رژیم ایران عامل اصلی نگون بختی کنونی مردم لبنان و هرج و مرج اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در آن کشور است.

حزب‌الله لبنان، حملات موشکی علیه اسرائیل را از شهرک‌های دروزی نشین در جنوب لبنان انجام داد و با اعتراض های شدید اهالی روبرو گردید.

در اسرائیل نیز رهبران جامعه دروزی کشور با خشم گفتند که حزب‌الله با این ترفند، می‌خواهد دروزی‌های لبنان را به جنگ با اسرائیل بکشاند و آن‌ها را قربانی کند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که یکی از علل شکیبایی دولت اسرائیل نسبت به آخرین حمله موشکی حزب الله آن است که از فروپاشی حکومت در آن سرزمین جلوگیری شود، زیرا تنها برنده آن، حزب الله خواهد بود که از کمک مالی و تسلیحاتی رژیم ایران در ابعاد گسترده برخوردار است.

با وجود سخنان نخست وزیر اسرائیل که خواهان شدت عمل شورای امنیت علیه رژیم ایران شده، ارزیابی می شود که شورای امنیت به انتشار یک قطعنامه هشدار دهنده به حکومت ایران، بدون اتخاذ هیچگونه گام‌های عملی، پایان دهد.