نخست وزیر اسرائیل: «دنیا دریافت که هر چه ما پیرامون برنامه اتمی رژیم ایران گفتیم، درست است»

سخنان نخست وزیر اسرائیل در هشدار به جامعه بین المللی در رابطه با برنامه های هسته ای حکومت اسلامی ایران، بازتاب گسترده ای در رسانه های فارسی زبان داشت.

بنیامین نتانیاهو، دیروز (یکشنبه) پیش از آغاز جلسه هفتگی هیئت دولت، نسبت به قطعنامه هشدار دهنده شورای حکام آژانس بین المللی انرژیم اتم در مورد عدم همکاری لازم از جانب حکومت ایران هشدار داده بود، واکنش نشان داد و آن را یک اقدام حتمی و لازم دانست.

نخست وزیر یادآور شد که او از دیرباز نسبت به مقاصد واقعی رژیم ایران در ادامه لجوجانه برنامه های اتمی هشدار داده بود و اکنون معلوم می شود هر آنچه اسرائیل گفته بود درست بوده و صحت آن ثابت شده است.

در قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی آمده است که پس از چهار ماه فشار و درخواست از جانب بازرسان آژانس، حکومت ایران هنوز حاضر نیست به آن ها اجازه دهد از دو سایت مشکوک دیدن کنند و به بازرسی های لازم بپردازند.

رژیم ایران با تاخیر یک سال و بیشتر، چند ماه پیش با بازرسان اجازه ورود به انباری را در تورقوزآباد داد که مشخص شده در گذشته در آنجا فعالیت رادیواکتیو جریان داشته و رژیم ایران وجود آن را به آژانس اطلاع نداده بود.

محل دو سایت مشکوک دیگر اعلام نشده، ولی آگاهان می گویند که وجود هر سه سایت را اسرائیل به آژانس اطلاع داده بود. محمد جواد ظریف نیز در همین رابطه گفته بود که چون منبع این اطلاعات، اسناد جاسوسی اسرائیل است، رژیم ایران خود را مقید نمی داند به آن پاسخ دهد. ولی این جواب، نوعی بهانه برای توجیه رفتار رژیم می باشد که در واقع جواب قانع کننده ای ندارد.

نتانیاهو در بخشی از سخنان خود گفت: «رژیم ایران با دروغ پردازی و فریبکاری در برابر جامعه بین المللی می کوشد قصد واقعی خود را در مورد برنامه های اتمی پنهان نگاه دارد»

بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید، در مقام جایگزین نخست وزیر و وزیر دفاع، یک روز پس از انتشار قطعنامه شورای حکام نوشت: «اسرائیل به رژیم ایران امکان نخواهد داد به توانایی های تولید بمب هسته ای دست یابد».

نخست وزیر اسرائیل در دنباله سخنان روز گذشته خود، از کشورهای جهان خواست همگی به تحریم ها علیه رژیم ایران بازگرداند و در این راستا به ایالات متحده بپیوندند اشاره نتانیاهو عمدتا به سه کشور موسوم به ترویکا، یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان بود که از جمله امضا کنندگان برجام هستند.

محمد جواد ظریف در ادعای خود نوشته بود: «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم». ولی در همان حال درباره علت اجازه ندادن به بازرسان برای بازرسی از دو سایت مشکوک اتمی نوشته بود: «ما تعهدی نداریم به اسناد جاسوسی رژیم صهیونیستی پاسخی بدهیم».