نخست وزیر اسرائیل دوباره بر خطوط قرمز در رابطه با حضور رژیم ایران در سوریه تاکید گذاشت

مسیرهای پرواز هواپیماهای سوریه برای حمل اسلحه از تهران به دمشق

ساعاتی بعد از حمله موشکی به فرودگاه دمشق، که در نخستین ساعات بامداد روز گذشته (یکشنبه) روی داد، نخست وزیر اسرائیل بدون اشاره به جزئیات این حمله، از کشورهای دیگر خواست به آنچه که وی «خطوط قرمز» این کشور نامید، احترام بگذارند.

ارتش سوریه اعلام کرده بود که حمله هوایی اسرائیل را خنثی کرده، ولی دو موشک به انبارهای اسلحه اصابت کرده و موجب انفجارهایی شده است. ولی منابع خبری می گویند که خسارات وارده بسیار شدید بود و انبارهای نابود شده، شامل جنگ افزارهایی بوده که حکومت اسلامی ایرانی برای سپاه قدس در سوریه و همچنین حزب الله در لبنان فرستاده بود.

بنیامین نتانیاهو که روز گذشته در جلسه هفتگی هیات دولت سخن می گفت، افزود: «اسرائیل به ممانعت از دست یافتن دشمنانش به سلاح‌های پیشرفته ادامه می‌دهد».

اسرائیل در ماه های اخیر بارها اعلام داشته که ادامه حضور سپاه قدس در سوریه را تحمل نخواهد کرد.

با آن که اسرائیل هنوز به طور رسمی مسوولیت حمله سپیده دم دیروز را به عهده نگرفته، ولی پیشتر اعلام شده بود که در ظرف دو سال اخیر، اسرائیل بیش از دویست حمله هوایی علیه مراکز استقرار و پایگاه های سپاه قدس و نیروهای طرفدار رژیم ایران در سوریه انجام داده است.

حکومت ایران که بارها ادعا کرده بود که اگر اسرائیل به گفته آنان غلطی بکند، سخت مجازات خواهد شد، تا کنون نسبت به اکثر این حملات واکنشی نشان نداده اند.

برخی منابع خبری عربی اعلام کردند که انبارهای موشک‌های ارسالی رژیم ایران برای حزب الله لبنان نیز، هدف این حملات بوده است.

دولت اسرائیل به طور رسمی، واکنشی نسبت به این خبر نشان نداد اما سخنگوی نیروهای دفاعی این کشور پیشتر گفته بود که اسرائیل با انتقال تسلیحات و مهمات از طریق سوریه برای حزب الله لبنان به شدت مقابله خواهد کرد.

آنچه که نتانیاهو با نام «خطوط قرمز» اسرائیل به آن ها اشاره کرده، بارها در اظهارات مقام های اسرائیلی مطرح شد و اشاره به نزدیک شدن نیروهای نظامی حکومت  اسلامی ایران به مرزهای اسرائیل را دارد.

همزمان، «گلعاد اردان» وزیر امنیت داخلی به خبرنگاران گفت: «اسرائیل برای جلوگیری از حضور نظامی گستردۀ رژیم ایران در سوریه و همچنین انتقال سلاح از ایران به حزب‌الله اقدام می‌کند.».

در برنامه امشب، در پایان بخش خبری، مصاحبه رادیو فرانسه با آقای منشه امیر را درباره رویداد سوریه، بازپخش می کنیم.

منابع خبری اسرائیلی می گویند که بخش اعظم تلاش برای انتقال جنگ افزار از حکومت اسلامی ایران به سوریه، توسط شرکت های هواپیمایی غیرنظامی ایران و سوریه به عمل می آید. منابع اطلاعاتی می گویند برخی شرکت های هواپیمایی ایران که ظاهرا به حمل مسافر می پردازند، مرتبا به سوریه پرواز می کنند و هربار چندین تن اسلحه را به آن کشور می رسانند.

همچنین هواپیماهای شرکت ملی هواپیمایی سوریه در انتقال اسلحه ساخت ایران به آن کشور نقش فعالی دارند.

اسرائیل تا کنون بارها انبارهای اسلحه در نزدیکی فرودگاه دمشق را بمباران کرده است. این انبارها شامل جنگ افزارهایی است که یک یا چند ساعت پیش از ایران رسیده و قبل از آن که به نقاط دیگر فرستاده شود، هدف حمله نیروی هوایی اسرائیل قرار می گیرد و نابود می شود.

آگاهان اطلاعاتی در اسرائیل می گویند که هم ایران و هم سوریه، برای انتقال هرچه سریعتر جنگ افزارها، از هواپیماهای باربری نیز استفاده می کنند. این هواپیماها گاهی برای رد گم کردن، از ایران به سوی امیرنشین های عرب پرواز می کنند، ولی پیش از رسیدن به آن مقصد، تغییر جهت داده و رهسپار فرودگاه دمشق می شوند. ولی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل، ایالات متحده و دیگر کشورها، از این ترفند آگاهی دارند و به تعقیب مسیر هواپیماها ادامه می دهند.

گلعاد اردان» وزیر امنیت داخلی