نخست وزیر اسرائیل دوباره به دیدار پوتین می رود تا اقدامات علیه حکومت ایران را با او هماهنگ سازد

نخست وزیر اسرائیل دوباره به مسکو می رود تا در دیدار با پرزیدنت پوتین موجب ایجاد همکاری بیشتر در مورد رویدادهای نگران کننده روند جنگ در سوریه باشد. بنیامین نتانیاهو در دو سال اخیر سفرهای بسیاری به روسیه داشته و نوعی همکاری تنگاتنگ بین دو کشور در مورد رویدادهای سوریه در جیان است، ولی به گفته آشنایان امور، اسرائیل چندان خشنود نیست و انتظار دارد که دولت روسیه توجه بیشتری به نیازهای امنیتی اسرائیل داشته باشد.

به گفته منابع خبری، آن چه که در حال حاضر اسرائیل را نگران می کند این ارزیابی است که ارتش سوریه، پس از تسلط کامل بر جنوب سوریه، حملاتی را نیز در بخش سوری بلندی های گولان علیه اوپوزیسیون آغاز کند که موجب نقض تعهدات سوریه در قبال اسرائیل شود و امنیت این کشور را به خطر اندازد.

طبق توافق آتش بس که در سال ۱۹۷۴ امضا شد و “پیمان جداسازی” نام گرفت، ارتش سوریه باید چندین کیلومتر از مرز اسرائیل دور باشد و یک نوار امنیتی بین دو کشور برقرار خواهد بود. اکنون بیم آن می رود که  ارتش سوریه در تعقیب اوپوزیسیون مسلح و همچنین آوارگان جنگی که به مرز اسرائیل پناه آورده اند، به خاک اسرائیل نزدیک شود.

“پیمان جداسازی” یک سال پس از پایان جنگ یوم کیپور به امضا رسید. در جریان این جنگ، با آن اسرائیل در روز اول غافلگیر شده بود، جنگ در حالی پایان یافت که واحدهای ارتش اسرائیل در فاصله چهل کیلومتری از دمشق پایتخت سوریه مستقر بودند و یک تهدید جدی علیه حکومت خاندان اسد محسوب می شدند.

اسرائیل به شرطی حاضر به عقب نشینی شد که ارتش سوریه تعهد کند که چندین کیلومتر از مرزهای اسرائیل به دور خواهد ماند. در گذشته ناظران سازمان ملل بر این تعهد نظارت می کردند. ولی با شدت گرفتن جنگ داخلی در سوریه، این ناظران از سوریه گریختند و اکنون اسرائیل بیم دارد که ارتش سوریه در تعقیب مخالفان خود، به مرز اسرائیل نزدیک شود.

سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار وی با پرزیدنت پوتین روز چهارشنبه هفته آینده عملی خواهد شد. در دو ماه اخیر، این دومین دیدار بین طرفین است.

اسرائیل از هفته پیش شمار بیشتری از واحدهای جنگی خود و به ویژه نیروی زرهی را در بلندی های گولان مستقر ساخته تا آمادگی خود را برای رویارویی با هرگونه رویداد غیرمنتظره، بیان کند.

پرزیدنت پوتین از نخست وزیر اسرائیل دعوت کرده است که با استفاده از فرصتی که دیدار بین طرفین به وجود می آورد، نتانیاهو در رژۀ توانانی ها جنگی ارتش روسیه شرکت کند و همچنین پرواز جنگنده رادار گریز روسی را به چشم خود ببیند. روسیه اخیرا این نوع جنگنده را به میدان جنگ سوریه نیز فرستاده است/

این رژیه به مناسبت سالروز پیروزی ارتش سرخ بر المان نازی برگزار می شود.