نتانیاهو سخنان یهودستیزانه نخست وزیر لهستانی را مودبانه ملامت کرد

وزارت خارجه لهستان به دولت اسرائیل به خاطر شعارهای ضد لهستانی که بر دیوار سفارتخانه آن در تل آویو نوشته شده بود اعتراض کرد. اسرائیل این اقدام را نکوهش کرد و به دولت لهستان اطلاع داد که موضوع مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

نوشتن این شعارها، به دنبال چند هفته اقدامات دولت راست گرای لهستان صورت گرفت که در تلاش برای حفظ شرافت و حیثیت ملی خود به تصویب قانونی پرداخته که در واقع نوعی تحریف وقایع جنگ جهانی دوم و گامی برای انکار هولوکاست است.

علاوه بر این سخنان اخیر نخست وزیر لهستان باعث خشم هرچه بیشتر بازماندگان جنایات نازی گردید.

ماتئوس موراوبتسکی نخست وزیر لهستان در این هفته گفت: اگر ادعا می شود که لهستانی هایی وجود داشتند که با آلمان هیتلری همکاری کردند، یهودیانی نیز بودند که فرامین نازی ها را به اجرا می گذاشتند.

نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی با همتای لهستانی خود، با ادب و احترام توضیح داد که لهستانی ها به میل خود با نازی ها همکاری می کردند و این در حالی که یهودیان اسیر بودند و اگر از فرامین سرپیچی می کردند، در جا کشته می شدند.

نتانیاهو به موراویتسکی مودبانه گفت: سخنان شما نوعی کاستی در درک واقعیات تاریخی است.

نخست وزیر لهستان این سخنان افترا آمیز علیه یهودیان را که قربانیان اصلی جنایات نازی ها بودند، دو روز پیش (شنبه) در حاشیه همایش امنیتی مونیخ، در دیدار با خبرنگاران بیان کرده بود.

موراویتسکی در این سخنان از جمله گفته بود: در دوران حکومت ناسیونال – سوسیالیست ها (یعنی نازی ها) در کنار جنایتکاران آلمانی، همدستانی نیز ار میان لهستانی ها، روس ها، اوکراینی ها و یهودیان نیز وجود داشته است».

بدین سان، نخست وزیر لهستان یهودیان مظلوم و اسیر را در کنار یهودستیزان روسی و لهستانی و اوکراینی قرار داد که در جنگ جهاین دوم یهودیان را در هرکجا که بودند شناسایی می کردند و آنان را به دست سربازان نازی می سپردند.

نتانیاهو در تماس تلفنی با نخست وزیر لهستان گفت که او در درک وقایع تاریخی دچار سستی شده است.

در گزارش های پیشین آمده بود که بسیاری از بازماندگان هولوکاست، خواهان قطع روابط اسرائیل با لهستان هستند. ولی آگاهان می گویند که تذکر دوستانه و مودبانه نخست وزیر اسرائیل به همتای لهستانیش، نشان می دهد که اسرائیل هنوز امیدوار است با متانت و دوستی، دستگاه رهبری لهستان را به راه راست بکشاند.

یک دیدگاه

  1. هولوکاست و جنایتی که بر یهودیان مظلوم در آن سالها تحمیل شد ، قلب هر انسان فهیمی را به درد میاورد ، هیچگاه جهان و تاریخ این زمان تلخ را از یاد نمیبرد، برای تمام بازماندگان آن مظلومان از خداوند طلب صبر میکنم ، حتی یادآوری آن روزهای تلخ اشک را بر چشمان انسان جاری میکند

Comments are closed.