نخست وزیر اسرائیل و اکثر رسانه های کشور از طرح پمپئو علیه رژیم ایران استقبال کردند

دولت اسرائیل و اکثر رسانه های همگانی در این کشور، از سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده، به هدف خنثی کردن فتنه گری های حکومت ایران در منطقه حسن استقبال کردند و آن را یکی از قاطعانه ترین سیاست های ممکن برای مهار کردن رژیم اسلامی دانستند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر یکی از نُخُستین سیاستمداران اسرائیلی بود که نسبت به سخنان پمپئو واکنش نشان داد و در حساب توییتر خود نوشت: «همیشه گفته ایم که رژیم ایران بزرگترین خطر برای امنیت و ثبات کشورهای خاورمیانه است و ما همه کشورها را فرا می خوانیم که سیاست های اعلام شده از جانب ایالات متحده را مشعل راه خویش سازند».

دولت های اسرائیل در طول سه دهه گذشته، همیشه در مورد خطر زیاده خواهی های رژیم ایران هشدار داده اند و اکنون دولت ایالات متحده برای اجرای طرحی مشابه، با جدیت تمام وارد میدان می شود.

یکی از مهمترین بخش های سخنرانی مایک پمپئو، برنامه او برای بیرون راندن نیروهای سپاه قدس و رژیم ایران از همه کشورهای منطقه بود.

نخست وزیر اسرائیل شب گذشته (دوشنبه) نیز در سخنرانی در آئین گشایش سفارت پاراگوئه در اورشلیم، سخنان مشابهی بیان داشت و از جمله گفت: «رژیم ایران با شتاب زیاد می کوشد نفوذ خود را در خاورمیانه افزایش دهد. ما از همه کشورهای عضو جامعه جهانی دعوت می کنیم که به این مواضع ایالات متحده بپیوندند».

نتانیاهو گفت: «آن کس که خواهان پیشبرد صلح و برقراری امنیت است، باید با زیاده خواهی های رژیم ایران مخالفت ورزد و به مواضع اعلام شده ایالات متحده بپیوندد».

نخست وزیر اسرائیل گفت: «ما حمایت قاطع خود را از این سیاست ایالات متحده بیان می کنیم و صادقانه به آن می پیوندیم».

دولت عربستان سعودی و همه امیرنشین های حوزه خلیج فارس نیز جانبداری خود را از طرح جدید ایالات متحده بیان داشته و اجرای آن را برای تامین امنیت کشورهای خاورمیانه در برابر حکومت اسلامی ایران ضروری دانستند. ولی کشورهای اروپایی نسبت به این سخنان واکنش سردی نشان دادند و گفتند اجرای چنین طرحی نمی تواند موجب برقراری امنیت شود. آن ها گفتند: معلوم نیست که خروج آمریکا از برجام چگونه می تواند موجب تقویت امنیت در منطقه و جهان شود.

روزنامه “ییسرائل هیوم” در مقاله اساسی خود، ضمن استقبال از طرح وزیر خارجه جدید ایالات متحده، آن را یک برنامه جامع و قاطع نامید و نوشت که ایالات متحده اکنون با همه امکانات خود به مصاف رژیم ایران می رود.

رادیو ملی اسرائیل گفت که اکنون تلاش عمده دولت آمریکا آن است که ریشه های همه توان اقتصادی رژیم ایران را بخشکاند. در ادامه این ارزیابی آمده است: «برنامه فلج کردن اقتصاد حکومت ایران یک قمار است، که اگر آمریکا در آن بازنده شود، تنها راهی که باقی خواهد ماند، درگیری نظامی می‌باشد – یعنی همان راهی که ایالات متحده تا کنون به شدت از آن دوری جسته است».

منشه امیر در ارزیابی سخنان پمپئو، به “صدای آمریکا” گفت که وزیر خارجه جدید آمریکا سه محور ترسیم کرده و نقشه راه خود را بر اساس آن طرح ریزی نموده است. محور نخست فلج کردن منابع مالی حکومت ایران است تا ناچار شود برنامه های هسته ای و موشکی را که بسیار پرهزینه است متوقف سازد و نتواند به دخالت نظامی پرهزینه در کشورهای همسایه ادامه دهد. محور دوم، ایجاد یک ائتلاف بین المللی برای منزوی کردن هرچه بیشتر رژیم ایران است و محور سوم بر این اصل مبتنی است که وقتی ملت ایران قیام کند، آن گاه ایالات متحده به یاری آن ها خواهد شتافت.

همانگونه که انتظار می رفت، واکنش سران حکومت اسلامی ایران به این سخنرانی، گزنده و ستیزجویانه بود. گرچه هنوز علی خامنه ای واکنشی نشان نداده، ولی اولین واکنش از جانب حسن روحانی انتشار یافت که گفت: «شما چه کاره اید که برای ایران و جهان تصمیم بگیرید و بگوئید ایران در زمینه فناوری هسته باید چه کند؟»

حسن روحانی در این واکنش فراموش کرد که ایران جزو کشورهای امضا کننده معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای می باشد و باید به تعهدات خود عمل کند – و این در حالی که اسناد اتمی ایران که در دست اسرائیل است، نشان می دهد که علی خامنه ای و دیگر سران حکومت اسلامی ایران، در این مورد به دنیا دروغ گفته اند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که برای رژیم ایران قابل قبول نیست که فردی که رئیس سرویس جاسوسی ایالات متحده بوده، اکنون در مقام وزیر خارجه عمل کند.

محمد جواد ظریف نیز در پیام کوتاه توییتری، بی آن که نسبت به موارد مطرح شده در نقشه راه وزیر خارجه جدید آمریکا اظهار نظری کند، نوشت: «آمریکا در سیاست های کهنه خود محبوس مانده است». این واکنش شبیه سخنان روحانی است که از جمله گفت: آمریکا با این رفتار پانزده سال به عقب برگشته است.

وزارت خارجه حکومت اسلامی ایران نیز در بیانیه ای که در این رابطه انتشار داد، ایالات متحده را عامل اصلی حمایت از ترور در خاورمیانه معرفی کرد و اتهاماتی را که پمپئو نسبت به فعالیت های تروریستی حکومت ایران عنوان کرده، “اکاذیب” لقب داد.

حکومت ایران استدلال می کند که گروه های چون حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی آزادی فلسطین و غیره، گروه های مقاومت در برابر تروریسم ضد اسلامی می باشند و تروریست واقعی اسرائیل است که از موجودیت خود دفاع می کند، و همچنین ایالات متحده که عملا علیه حزب الله و دیگر گروه های خشونت گرای تحت فرمان رژیم ایران، اعلام جنگ کرده، دارای رفتار تروریستی می باشد. رژیم ایران حتی ادعا می کند که گروه هایی چون داعش تحت فرمان ایالات متحده قرار دارند.

3 دیدگاه‌

  1. روحانی و هم لباسیهای خودش در خرافات هزار و چهارصد ساله محبوس مانده اند و ملت بزرگی را در جهان منزوی کرده اند/ تنها سیاست موفقشان در این سالها این بوده است که مردم را از خطر تجزیه کشور بترسانند و به حکومت جور و جنایتشان ادامه دهند/ امیدوارم امریکا و دوستداران ملت ایران در این زمینه تضمینهایی بدهند تا بزودی جهانیان نتیجه اش را ببینند.

    • خیر، آمریکا هرگز چنین تضمینی نخواهد داد، هدف اصلی آمریکا تجزیه ایران به کشورهای کوچکی است که با هم در حال جنگ و جدال باشند، مخالفت پومپئو و ترامپ با برجام به این دلیل نیست که آن ها نگرانند ایران با وجود برجام سلاح هسته ای بسازد، کارشناسان به خوبی می دانند تمام سخنان آمریکا و اسرائیل در مورد برنامه هسته ای ایران دروغ است و اگر ایران در پی ساخت سلاح هسته ای برای حمله به اسرائیل بود اورانیم سودی برایش نداشت و تنها از راه پلوتونیم می توانست این کار را انجام دهد، اگر همین امروز خود آمریکا و اسرائیل کلاهک هسته ای حاضر و آماده را به ایران تحویل دهند امکان شلیک آن به سوی اسرائیل برای ایران وجود ندارد، هدف آمریکا و اسرائیل این است روحانی هیچ سودی از برجام نبرد تا سال ۱۴۰۰ دوباره دارودسته احمدی نژاد به قدرت برسند، چون آن ها را بهترین راه برای ویران کردن و تجزیه ایران می داند، سیاست آمریکا و اسرائیل تنها تجزیه ایران نیست بلکه می خواهند تکه پاره های تجزیه شده هم هر روز در حال جنگ و جدال با هم باشند تا وضع مردم ایران هزاران بار از امروز هم بدتر شود و دیگر نای کمترین مقاومتی را نداشته باشند، آن ها می خواهند ایرانیان غلام حلقه به گوش آمریکا و اسرائیل باشند تنها با تجزیه هم خرسند نمی شوند

Comments are closed.