نخست وزیر اسرائیل و سفیر آمریکا در سازمان ملل دیدار و گفتگو کردند

آخرین مرحله از دیدارهای مهم سیاسی نخست وزیر اسرائیل در سفر به ایالات متحده، ملاقات با خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل بود. خانم هیلی یکی از دوستداران صمیمی اسرائیل محسوب می شود و همیشه در سازمان ملل و مجامع دیگر از اسرائیل پشتیبانی کرده است.

نیکی هیلی در سخنرانی در همایش “ایپاک” در واشنگتن، خواستار پایان بخشیدن به تبعیض علیه اسرائیل در تشکیلات سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی شد. او گفت که سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن، نیمی از وقت و قطعنامه های خود را متوجه اسرائیل می سازند و این کشور را مورد انتقادهای ظالمانه قرار می دهند.

خانم هیلی به عنوان نمونه به قطعنامه ای اشاره کرد که در یونسکو به تصویب رسید و در آن کتل همعراوی (دیوار ندبه) را که تنها بازمانده بیت المقدس یهود است، متعلق به اسلام و اعراب دانست و یهودیان حقی در آن جا ندارند.

در دیدار روز گذشته (پنجشنبه)، خانم هیلی به نخست وزیر اسرائیل گفت که حالت تهاجمی سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن علیه اسرائیل، تا حدودی ضعیف شده، ولی او دلش به حال سفیر اسرائیل در سازمان ملل می سوزد که باید هر هفته و هر روز این حملات ظالمانه را تحمل کند.

در این دیدار، نتانیاهو از تلاش خانم هیلی به گرمی سپاسگزاری کرد و گفت که او و پرزیدنت ترامپ می کوشند به رفتار زهرآگین از جانب برخی کشورها علیه اسرائیل  پایان بخشند. به گفته نخست وزیر اسرائیل، راه روهای طولانی مقر سازمان ملل آلوده به زهر علیه اسرائیل است. او به خانم هیلی گفت: «شما و رئیس جمهوری، موجب وزیدن نسیم دلنشینی در این راهروها گردیده اید»

نتانیاهو همچنین از مواضع قاطعانه خانم هیلی در رویارویی با زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران تمجید کرد و گفت که او خطرات رژیم ایران را در کانون توجه و رسیدگی قرار داده و این امر قابل تحسینی است.

خانم هیلی در پاسخ گفت که اکنون توجه همگان معطوف خطرات حکومت اسلامی ایران است و همگان نگران هستند. او گفت: من شخصا نسبت به اسرائیل نگران هستم و می دانم که شما به طور فزاینده ای خود را در خطر احساس می کنید.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل افزوده گفت: «اکنون هنگام آن است که رژیم ایران به تصمیم گیری بپردازد و من بسیار نگرانم که تصمیمات آن ها تصمیمات درستی نباشد».

نخست وزیر هنگام دیدار از مقر سازمان ملل، به دیدن نمایشگاهی رفت که از آثار باستانی اسرائیل، در گوشه ای از این سازمان برپا شده است. در این نمایشگاه آثاری قرار گرفته که به سه هزار سال پیش مربوط می شود و نشان می دهد که در آن گذشته دوردست نیز یهودیان در سرزمین پدری خود مسقتر بوده اند – ولی اکنون افرادی وجود دارند که موجودیت تاریخی و پیشینه باستانی یهودیان را انکار می کنند و کشور آن ها را “جعلی” می خوانند.

یک دیدگاه

Comments are closed.