نخست وزیر اسرائیل و شخصیت های سیاسی و نظامی، تصمیم دیوان کیفری را مردود می دانند

تصمیم دیوان بین المللی کیفری در لاهه برای آغاز تحقیقات در مورد آن چه که حکومت خودگردان فلسطینی “جنایات جنگی علیه فلسطینیان” نامیده، با واکنش های شدیداللحنی از جانب همه سران اسرائیل و مقامات ارشد نظامی روبرو شد. آن ها تاکید کردند که ارتش اسرائیل برای مبارزه با آدمکشی وارد عملیات دفاعی می شود و یک دادگاه نمی تواند جنایتکار را فراموش کند و به تحقیقات درباره کسی بپردازد که از جان خود و مردمش دفاع می کند.

رهبران اسرائیل گفتند: هنگامی که به رویدادهای جنگی در کشورهای دیگر می نگریم، معلوم می شود که سرباز اسرائیل پاکترین فرد نظامی است که می کوشد تا آن جا که ممکن است به جان افراد غیرنظامی آسیبی وارد نشود.

آنها گفتند: کافی است به رویدادهای خونین در سوریه، عراق، افغانستان و برخی کشورهای دیگر توجه شود که نیروهای نظامی و انتظامی به کشتار شهروندان خود دست می زنند و این در حالی که سرباز اسرائیلی، هنگامی که در جبهه، با دشمن روبرو میشود، با بیشترین تلاش می کوشد کمترین آسیب به غیرنظامیان وارد شود.

در دو رشته عملیات جنگی گسترده ای که در ده سال گذشته در نوار غزه رخ داده، چریک های حماس و دیگر گروه های تروریستی که اونیفورم به تن ندارند، و نمی توان آن ها را از غیرنظامیان تشخیص داد، پشت سر افراد غیرنظامی سنگر می گیرند تا اگر کسی کشته می شود، غیرنظامیان باشند.

وزیر آموزش و پرورش اسرائیل، یوآو گالانت که در گذشته فرمانده سپاه جنوب اسرائیل بوده است، به عنوان نمونه گفت که وقتی سرباز اسرائیلی در تعقیب یک آدمکش فلسطینی وارد خانه او می شود، فقط به سوی شخص تروریست آتش می گشاید و می کوشد به دیگر اهل خانه آسیبی وارد نشود.

حتی در جریان بمباران مواضع تروریستی در غزه، نیروی هوایی اسرائیل می کوشد تا آن جا که ممکن است هدف هایی بمباران شود که کسی در داخل آن نباشد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز در یک واکنش خشمگینانه گفت: چگونه است که دیوان بین المللی، همه جنایاتی را که در کره زمین به وقوع می پیوندد به دست فراموشی می سپارد و فقط کشور اسرائیل را به تحقیقات می کشاند که از جان شهروندان خود در برابر دشمن دفاع می کند.

نتانیاهو گفت: به یاد داشته باشید که در جنگ جهانی دوم، چه جنایات نظامی علیه یهودیان انجام گرفت و امروز هم ارتش های برخی کشورهای جهان چه جنایاتی مرتکب می شوند و فقط اسرائیل را می خواهند به پای میز محاکمه بکشانند که یگانه دموکراسی منطقه است و اگر سربازی مرتکب خطا شود مورد محاکمه قرار می گیرد و مجازات می شود.

نتانیاهو گفت که دیوان بین المللی، پس از جنگ جهانی اول برپا گردید و پس از جنگ جهانی دوم اختیارات آن افزایش یافت تا فجایع جنگی را مورد رسیدگی قرار دهد و نه آن که به سوی کشوری انگشت اتهام بلند کند که از موجودیت خود در برابر آنانی دفاع می کند که علنا می گویند که قصد نابودی این کشور را دارند.

سخنان مشابهی نیز از زبان سیاستمداران دیگر اسرائیلی شنیده شد.

همچنین ایالات متحده نیز این رفتار دیوان بین المللی را مردود دانسته و برخی کشورهای اروپایی نیز از این رفتار به شدت انتقاد کرده اند.