نخست وزیر اسرائیل و وزیران ارشد، همراه با کارشناسان نظامی، به بررسی پیامدهای قتل قاسم سلیمانی می پردازند

کابینه محدود سیاسی – امنیتی دولت اسرائیل امروز (دوشنبه) یک بار دیگر تشکیل جلسه می دهد تا بازتاب شدت گیری بحران بین حکومت اسلامی ایران و ایالات متحده، و بازتاب آن بر امنیت کشور را مورد بررسی قرار دهد.

در سال های اخیر، سران حکومت ایران و به ویژه فرماندهان سپاه پاسداران بارها گفته اند که در صورت رویارویی جنگی با ایالات متحده، قصد دارند اسرائیل را هدف تعرض موشکی قرار دهند و شهرهای بزرگ این کشور را ویران کنند.

اکنون با هلاکت قاسم سلیمانی، و تهدیدهای مداوم سران حکومت که از “انتقام شدید” از آمریکا سخن می گویند، این تهدیدها علیه اسرائیل نیز افزایش یافته است.

از هنگام شدت گیری بحران نظامی بین رژیم ایران و ایالات متحده در خاک عراق، مقامات ارشد امنیتی اسرائیل بارها درباره احتمالات، به رایزنی پرداخته اند. هفته پیش نیز با انتشار خبر هلاکت قاسم سلیمانی، یک نشست مشورتی به دعوت وزیر دفاع، در دفتر او در تل آویو برگزار شد که در آن امیران ارتش و کارشناسان امور امنیتی دیدگاه های خود را بیان کردند و ارزیابی های لازم صورت گرفت.

نشست امروز به ریاست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر برگزار می شود که شرکت کنندگان در آن، عمدتا همان شخصیت های پیشین هستند. نتانیاهو برگزاری این نشست را به امروز موکول کرده بود تا شاید ماهیت اوضاع کمی روشن تر شود.

سران حکومت ایران، در یک جنگ تبلیغاتی و روانی، درباره ماهیت انتقام جویی خود نسبت به هلاکت قاسم سلیمانی، طرح های مختلفی را عنوان می کنند و احتمالات بسیار متنوعی را مطرح می سازند.

فرماندهان سپاه پاسداران و مقامات حکومتی در ایران گفته اند که در انتخاب هدف هایی که مورد تعرض قرار گیرد، این اصل را رعایت خواهند کرد که ضربه وارده در حدی نباشد که ایالات متحده را به جنگ بکشاند. با توجه به این گفته، می توان گمان کرد که رژیم هدف های کوچک ولی بسیار متنوع و متعددی را در سراسر جهان انتخاب خواهد کرد که همگی توسط مزدوران خارجی و یا عوامل نیابتی انجام شود و رژیم ایران مسؤولیت آن را به عهده نگیرد.

در چارچوب این طرح، سفارت خانه های آمریکایی در کشورهای کوچک و همچنین نهادهای آمریکایی و شهروندان آن کشور و شخصیت های سیاسی که به خارج از آمریکا سفر می کنند ممکن است بخشی از هدف هایی باشد که رژیم ایران قصد تعرض به آن را دارد.

در مورد اسرائیل، وزارت خارجه به همه سفارتخانه ها و نهادهای فرهنگی و بازرگانی خود در سراسر جهان دستور داده بر میزان هشیاری بیافزایند. این اماکن از سال ها پیش تحت حفاظت شدید قرار دارد و تقریبا آسیب ناپذیر شده است. ولی همیشه می توان بر گستره اقدامات احتیاطی افزود.

احتمال های جدی تری که اسرائیل در مشاوره های  امنیتی، مورد توجه قرار می دهد حملات موشکی است. اسرائیل البته بعید می داند که رژیم ایران به طور مستقیم، اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار دهد – گرچه این احتمال را نیز نباید از نظر دور داشت. ولی از نظر تاکتیکی، رژیم ایران ممکن است در حمله به اسرائیل از موشک هایی که به سوریه قاچاق کرده استفاده کند و همزمان به حزب الله لبنان و جهاد اسلامی فلسطین و حماس دستور دهد اسرائیل را موشک باران کنند.

این واقعیت که اسماعیل هنیه سرکرده گروه تروریستی حماس، برای شرکت در تشییع جنازه قاسم سلیمانی به تهران آمده و حسن نصرالله نیز معاون خود را به همین منظور به ایران فرستاده، از همکاری نزدیک آن ها با رژیم ایران به هدف آسیب رسانی به اسرائیل حکایت می کند.

حسن نصرالله در آخرین سخنان تهدیدآمیز خود، به شیوه سران حکومت ایران گفته است که “جبهه مقاومت” یعنی مجموعۀ سازمان های تروریستی که تحت فرمان رژیم ایران هستند، به عملیات انتقام جویانه شدیدی دست خواهند زد. حزب الله در برخی از کشورهای جهان و به ویژه آمریکایی جنوبی دارای زیربنای تروریستی و قاچاق مواد مخدر می باشد و همچنان متهم است که به دستور حکومت ایران، سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس و کانون همیاری یهودیان آرژانتین را در سال ۱۹۹۲ منفجر ساخت.