نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه ایالات متحده، درباره آینده رژیم ایران و حضور سپاه قدس در سوریه، گفتگو می کنند

ایالات متحده به طور علنی می گوید که قصد تغییر رژیم ایران را ندارد، بلکه می خواهد که حکومت، رفتارهای خود را تغییر دهد

منابع خبری در اورشلیم تائید کردند که مهمترین موضوع مورد بحث بین نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه ایالات متحده، که قرار است فردا (چهارشنبه) در حاشیه ادای سوگند رئیس جمهوری برزیل صورت گیرد،  حکومت اسلامی ایران و آینده آن است.

به گفته این منابع، بحث و رایزنی بین دو طرف، بر محور دو موضوع عمده دور می زند که یکی آینده سوریه و دیگری میزان توانایی حکومت ایران برای ایستادگی در برابر تحریم های ایالات متحده می باشد.

اسرائیلیان بر این باورند که خروج سربازان آمریکایی از سوریه، موجب تضعیف جایگاه دولت واشنگتن در آینده آن کشور خواهد شد و ممکن است به تلاش اسرائیل برای جلوگیری از استقرار دائم سپاه قدس در سوریه آسیب برساند. ولی در همان حال، می توان راهکارهایی یافت که این کمبود را جبران کند و جایگزین عدم حضور نظامی ایالات متحده گردد.

محور دیگر گفتگوهای بین نتانیاهو و پومپئو، به گفته آگاهان، بررسی این پرسش است که رژیم ایران تا چه مدتی می تواند در برابر تحریم ها پایداری کند و حاضر به آغاز مذاکرات تازه با ایالات متحد بر سر برنامه های اتمی و موشکی خویش نشود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران روز گذشته (دوشنبه) گفته بود که رژیم تا شش ماه دیگر می تواند در برابر خواسته ها و فشارهای ایالات متحده بایستد و مفهوم ساده این سخنان میتواند آن باشد که حکومت فقط تا شش ماه دیگر قادر به ایستادگی است و پس از آن وضع اقتصادی حکومت به آن درجه از وخامت خواهد رسید که برای نجات جان خود ناچار به گفتگو با ایالات متحده خواهد شد.

البته ظریف در پیام خود ادعا کرد که حکومت کنونی در ایران، هرگز زیر فشار به پای میز مذاکره نخواهد آمد. ولی این سیاست را نباید جدی گرفت، زیرا در دروارن برجام نیز، علی خامنه ای برای یک “نرمش قهرمانانه” وارد مذاکره شد که از شرایط دشوار اقتصادی در ایران سرچشمه می گرفت.

ایالات متحده به طور علنی می گوید که قصد تغییر رژیم ایران را ندارد، بلکه می خواهد که حکومت، رفتارهای خود را تغییر دهد. ولی سران ایران بیم دارند که هدف نهایی پرزیدنت ترامپ، برانداختن رژیم کنونی است، ولی صلاح نمی داند آن را به صورت علنی بیان کند. از نظر قوانین ایالات متحده نیز، رئیس جمهوری حق ندارد در صدد تغییر رژیم در یک کشور دیگر برآید.