نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه ایالات متحده، در دیدار خود، شیوه های مهار کردن رژیم ایران را مورد رایزنی قرار دادند

نتانیاهو خطاب به پومپئو گفت که اسرائیل و ایالات متحده باید از طریق گسترش همکاری های فی مابین، حکومت ایران و زیاده خواهی های منطقه ای آن را به طور کامل مهار کنند

در حاشیه آئین ادای سوگند رئیس جمهوری جدید برزیل، و در کنار دیدارهایی که نخست وزیر اسرائیل با سران و رهبران چند کشور دیگر داشت، گفتگوهای مهمی نیز بین وی و وزیر خارجه ایالات متحده انجام گرفت که بخش اعظم آن به مساله زیاده خواهی  های رژیم ایران و فتنه گری های آن در منطقه مربوط می شد.

به گزارش دفتر نخست وزیری اسرائیل، بنیامین نتانیاهو در آغاز این دیدار خطاب به مایک پومپئو گفت: «بسیار خرسند که در ظرف یک ماه، این دومین دیداری است که با شما انجام می دهم. مسائل و موضوع های بسیاری وجود دارد که ما در این دیدار باید آنها را مورد تبادل نظر و رایزنی قرار دهیم.»

نتانیاهو گفت که اسرائیل و ایالات متحده همکاری های بسیاری در انواع زمینه ها دارند و از هنگامی که پرزیدنت ترامپ تصمیم به بیرون بردن سربازان آمریکایی از سوریه گردیده، مطالب مورد علاقه دو کشور بیشتر شده است. او گفت: «تصمیم آمریکا فرصت های جدیدی به وجود می آورد که باید دید چگونه می توان آن ها را به مسیر مثبت کشاند».

نتانیاهو تاکید کرد که بخشی از همکاری های اسرائیل و ایالات متحده درباره سوریه، به گردآوری اطلاعات دقیق درباره عملیات و رفتارهای حکومت ایران و گروه های وابسته به آن مربوط می شود. به گفته آگاهان، نه تنها حزب الله لبنان در سوریه در کنار سپاه قدس فعالیت دارد، بلکه رژیم ایران حدود یازده هزار نفر مسلمان شیعه از عراق و افغانستان و اماکن دیگر را به صورت مزدور بسیج کرده و در کنار آن به شصت هزار سوری نیز حقوق ماهیانه می پردازد تا به عنوان “ارتش مردمی” _(الحشد الشعبی) با سپاه قدس همکاری کنند.

نتانیاهو خطاب به پومپئو گفت که اسرائیل و ایالات متحده باید از طریق گسترش همکاری های فی مابین، حکومت ایران و زیاده خواهی های منطقه ای آن را به طور کامل مهار کنند.

نخست وزیر در بخشی از سخنان خود اشاره کرد که حملات هوایی اسرائیل برای درهم کوبیدن ذخایر تسلیحاتی و قرارگاه های نیروهای وابسته به رژیم ایران در سوریه همچنان ادامه دارد. این حملات، پس از سقوط هواپیمای نظامی روسیه به علت اصابت موشکی که ارتش سوریه شلیک کرده بود، متوقف شده بود.

وزیر خارجه ایالات متحده در آغاز دیدار با نتانیاهو گفت که تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد بیرون بردن سربازان آمریکایی از سوریه، کوچکترین آسیبی به این سیاست نخواهد رساند که ایالات متحده همیشه در کنار اسرائیل ایستاده تا بتواند امنیت خود را حفظ کند.

پومپئو افزوده گفت: «در همان زمان که پیکار علیه داعش و ریشه کن ساختن آن از منطقه ادامه دارد، پیکار دیگری هیز جریان دارد که همانا ایستادگی در برابر فتنه گری های رژیم ایران می باشد

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه سخنان گفت به تعرض تروریستی حزب الله لبنان در حفر تونل های تعرضی علیه خاک اسرائیل پرداخت و گفت که ایالات متحده از خطراتی که این اقدام ممکن بود امنیت اسرائیل را تهدید کند، به خوبی آگاهی دارد. او گفت که دولت واشنگتن بر این باور است که اسرائیل به طور کامل حق دارد برای دفاع از خویش و تامین امنیت خود، به اقدامات لازم دست بزند. او افزوده گفت: «پیمان دوستی و همکاری بین ایالات متحده و اسرائیل همچنان قوی و پایدار است».

نتانیاهو در بخشی از سخنان خود گفت که پشتیبانی پرزیدنت ترامپ از اسرائیل، به ویژه در این روزها، موجب تقدیر و سپاس است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، رابرت پولادینو با انتشار پیامی نوشت: «پومپئو و نتانیاهو درباره تهدیدهای غیرقابل قبول  رژیم ایران و ستیزه جویی ها و اقدامات تحریک آمیز آن رژیم و عوامل آن علیه امنیت خاورمیانه و از جمله اسرائیل، به رایزنی پرداختند».