نخست وزیر اسرائیل: کسانی که واکسن نمی‌زنند، به همه ما صدمه می‌زنند

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، امروز پنجشنبه، با انتقاد از اسرائیلی‌هایی که حاضر به واکسن زدن علیه ویروس کرونا نیستند، گفت که آنها “به همه ما آسیب می رسانند”، زیرا کشور در حال نبرد با بازگشت ویروس است.

اسرائیل تقریبا همه محدودیت‌های کرونایی را در ماه مه پس از یک واکسیناسیون سریع و گسترده برداشته بود، اما گسترش نوع دلتا منجر به افزایش مبتلایان جدید شده است که دولت را مجبور به بازگرداندن بسیاری از محدودیت‌های بهداشتی می‌کند.

بنت طی یک نشست خبری در تل‌آویو گفت: «چالش ما روشن است – همه اسرائیلی‌هایی که می‌توانند واکسینه شوند باید واکسینه شوند.»

او افزود: «کسانی که حاضر به واکسن زدن نیستند، سلامت، محیط زیست و آزادی همه شهروندان اسرائیلی را به خطر می اندازند. آزادی کارهایمان، آزادی یادگیری فرزندانمان و آزادی جشن گرفتن با خانواده خود. مخالفین واکسن، به همه ما آسیب می رسانند. اگر همه واکسینه شوند، همه می توانند برنامه روزانه خود را حفظ کنند.»

بنت همچنین به طرزی بی‌سابقه از مردم خواست تا آن دسته از اطرافیان خود را که از واکسن زدن امتناع می‌ورزند، تحت فشار قرار دهند.

بنت گفت: «من از هر کسی که یک مخالف واکسن زدن را در پیرامون خود می‌شناسد درخواست می‌کنم  که او را متقاعد کند و برای او توضیح دهد که تسلیم شود و به دیگران آسیب نزند.»

نخست وزیر همچنین تصمیمی را تایید کرد که «کابینه مقابله با کرونا» چند ساعت پیش از آن، برای بازگرداندن «پاسپورت سبز» تصویب کرده بود.

بنت گفت: «اگر یک میلیون اسرائیلی همچنان واکسینه نشده باقی بمانند، در نهایت هشت میلیون تن دیگر مجبور به ماندن در خانه‌های خود خواهند شد. بنابراین، هیات دولت امروز تصمیم گرفت که از هشتم ماه اوت، کسی که نمی‌خواهد واکسن بزند، قادر به ورود به سینما، تئاتر، کنیسه، شهر بازی، استادیوم فوتبال یا هر فعالیت دیگری که بیش از ۱۰۰ نفر در آن شرکت می‌کنند، نباشد.»

بر اساس طرح کلی، کودکان زیر ۱۲ سال از «پاسپورت سبز» معاف هستند و می توانند بدون ارائه تست منفی کرونا، به سینما و نمایش‌های زنده کودکان و دیگر رویدادهای دسته جمعی وارد شوند.

بنت افزود: «هیچ دلیلی برای این‌که مالیات دهندگان و کسانی که وظیفه مدنی خود را برای واکسیناسیون انجام داده‌اند، هزینه پرداز کسانی شوند که واکسن نمی‌زنند، وجود ندارد.»