نخست وزیر اسرائیل کوشید سران کشورهای اروپایی را به حمایت از خیزش مردمی در ایران تشویق کند

 

دفتر نخست وزیری اسرائیل تائید کرد که بنیامین نتانیاهو در تماس های تلفنی با سران چند کشور اروپایی درباره رویدادهای ایران گفتگو کرده و دیدگاه خود را در این مورد بیان داشته است. این گفتگو به احتمال زیاد پیش از مباحثات شورای امنیت درباره ایران انجام گرفت. از مطالب رد و بدل شده خبری در دست نیست.

در حالی که ایالات متحده سیاست قاطعانه ای در حمایت از ملت ایران در پیش گرفته، کشورهای اروپایی می کوشند روش معتدلی اتخاذ کرده و به نوعی با حکومت ایران کنار آیند – و این در حالی که مردم ایران در شعارهای خود خواهان تغییرات اساسی در ساختار سیاسی کشور بوده و علیه خامنه ای و رژیم دینی در ایران شعار داده و می دهند.

نتانیاهو در یک پیام ویدیویی که هفته پیش انتشار یافت، در پاسخ به ادعاهای حسن روحانی و حکومت اسلامی ایران که گفته بودند اسرائیل هدایت کننده اقدامات اعتراضی مردم ایران بوده، حمایت کامل خود را از این خیزش بیان داشته بود.

احتمال دارد که نخست وزیر اسرائیل در تماس های تلفنی تلاش کرده است رهبران کشورهای اروپایی را متقاعد سازد که از مردم ایران جانبداری کنند و تا به فکر منافع بازرگانی و اقتصادی خود نباشند.

در مباحثات شورای امنیت سازمان ملل به خوبی آشکار شد که تنها ایالات متحده، و در کنار آن اسرائیل است که قاطعانه از مردم ایران جانبداری می کنند و تنها حمایتی که ایرانیان از کشورهای اروپایی می گیرند آن است که سران اروپا از حکومت می خواهند به مردم اجازه دهد اعتراض های خود را به صورت مسالمت آمیز بیان کنند – امری که رژیم هرگز به آن گردن نخواهد نهاد.

رژیم ایران خواسته های مردم ایران را به توطئه عوامل خارجی نسبت داده و کشورها و عوامل بسیاری را مورد اتهام قرار داده که از جمله اسرائیل، ایالات متحده، عربستان سعودی و حتی برادر زن صدام حسین معدوم هستند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل آمده است: نتانیاهو روز جمعه از جمله با صدراعضم آلمان و نخست وزیران بریتانیا و لهستان و رییس جمهوری رومانی و رئیس پارلمان آن کشور گفتگو کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه در هفته پیش خواستار گفتگو با سران حکومت ایران به هدف اعطای آزادی تظاهرات مسالمت آمیز سخن گفته و از اقدام ایالات متحده برای کشاندن موضوع به شورای امنیت انتقاد کرده بود.

نخست وزیر اسرائیل در این دور از مکالمات تلفنی، با رهبر فرانسه سخن نگفت. ولی توضیحی در این باره داده نشد.

وزیر دفاع اسرائیل، اویگدور لیبرمن هفته پیش گفته بود که “ملت ایران باید سرانجام از شر این حکومت رها شود”.

 

5 دیدگاه‌

  1. آخرین پادشاه فقید ایران فقید محمد رضا پهلوی توسط مردم ایران سرنگون نشد ولی نظام ولایت فقیه توسط خداوند به مردم ایران اعطاء شده است، یک تز و آموزه دینی است و نه سیاسی از دیدگاه اسلام شعیه

  2. شبکه خبری بی‌بی‌سی فارسی در ۲۵ خردادماه ۱۳۹۶ در خبری به نقل از رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران، عنوان نموده است که مجلس شورای اسلامی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی یک نامه رسمی در خصوص احتمال حمله تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی هشدار داده است و لذا مجلس در این خصوص کوتاهی نداشته است.
    در این خبر بی‌بی‌سی فارسی، به طور تلویحی کوتاهی و قصور سپاه پاسداران را در شکل گیری حادثه تروریستی حمله به مجلس شورای اسلامی موثر می داند.

    اگرچه به گفته کارشناسان، اقدامات نیروهای امنیتی و حفاظتی در حادثه تروریستی مجلس نقش به سزایی در پیشگیری و گسترش حجم تلفات و خسارات این حادثه تروریستی داشته است و این اقدامات باعث شد مجلس شورای اسلامی بدون حتی یک دقیقه وقفه جلسه رسمی خود را برگزار نماید و آن را متوقف ننماید ( برخلاف حادثه مشابه در پارلمان انگلیس که تعطیلی پارلمان انگلیس را به دنبال داشت)، سوال اصلی که در این خصوص مطرح می گردد آن است که به راستی بی‌بی‌سی فارسی در تبیین جنایات گسترده گروه تروریستی داعش و به ویژه حادثه تروریستی داعش در مجلس تاکنون چه کرده است؟.

    جالب آن که بی‌بی‌سی فارسی از اطلاق «گروه تروریستی» به داعش، پرهیز دارد و همواره اعضای این گروه تروریستی را « پیکارجویان » خطاب می کند. آیا زمان آن فرانرسیده است که بی‌بی‌سی فارسی به جای القای شبهه در خصوص عملکرد قربانیان حوادث تروریستی، به جنایات و جرایم داعش و دولتهای حامی آن بپردازد و رسالت خبری خود را به درستی انجام دهد؟. این گونه پوشش خبری توسط شبکه بی‌بی‌سی فارسی یادآور این ضرب المثل فارسی است که می گوید « گنه کرد در بلخ آهنگری؛ به شوشتر زدند گردن مسگری»

Comments are closed.