نخست وزیر بریتانیا از توافقی تازه با رژیم سخن گفت.آیا بریتانیا هم از برجام خارج می شود؟

بوریس جانسون در زمانیکه در پست وزیر خارجه به ایران سفری داشت

نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه در اظهارنظری غیرمنتظره گفت: فارغ از نقطه‌نظرات مطرح درباره توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ بین ایران و قدرت‌های جهانی، اکنون وقت آن است که درباره توافقی تازه با تهران مذاکره شود.

بوریس جانسون که برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، به شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» گفت: «ما به آنچه که ایران به شکل واضحی انجام داد، چگونه باید واکنش نشان بدهیم؟ بریتانیا تلاش می‌کند که افراد را گردهم بیاورد و تنش‌ها را کاهش دهد».

اشاره نخست وزیر بریتانیا به حمله هفته گذشته رژیم اسلامی به تاسیسات نفتی عربستان می باشد که به گفته کارشناسان بی سابقه بوده است و باعث شد نیمی از صادرات نفت این کشور مختل شود.

نخست‌وزیر بریتانیا افزود: «فارغ از مخالفت‌هایی که با توافق هسته‌ای قدیمی با ایران می‌شود، اکنون وقت آن است که جلو برویم و توافق جدیدی منعقد کنیم».

این اظهارات با واکنش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روبرو شد و او گفت که برای جانسون احترام قائل است و از پیشنهادش شگفت‌زده نشده است.

آقای ترامپ تصریح کرد: «او یک توافق جدید می‌خواهد چرا که توافق قبلی منسوخ خواهد شد- چند سال بیشتر از عمرش باقی نمانده است».

از ابتدای به قدرت رسیدن آقای جانسون زمزمه هایی بود که او در نظر دارد تا مانند ایالات متحده از برجام خارج شود.

این اولین بار است که آقای جانسون به عنوان نخست وزیر بریتانیا به صورت تلویحی سخن از مذاکره با رژیم بر سر یک توافق جدید می کند.

مذاکرات و توافقی که رژیم اسلامی قویا آن را رد می کند و حداقل در ظاهر سران حکومت می گویند تحت هیچ شرایطی حاضر به مذاکره دوباره نیستند.

چنان که ساعاتی پس از این اظهار نظر نخست وزیر بریتانیا سخنگوی وزارت خارجه رژیم در این رابطه واکنش نشان داده و این سخنان را محکوم دانسته و در مقابل بریتانیا را محکوم کرد که جلوی فروش اسلحه به عربستان را بگیرد.