نخست وزیر بنیامین نتانیاهو از امروز پنج شنبه به طور رسمی تلاش خود را برای برپایی دولت جدید اسرائیل آغاز می کند

از امروز آقای نتانیاهو ۲۸ روز فرصت دارد که کابینه جدید را برپا سازد اما یک هفته از این مهلت ۲۸ روزه فردا جمعه آغاز می‌شود  ایام عید پسح خواهد بود که معمولاً تماس‌ها و مذاکرات در سطح گسترده انجام نخواهد شد

رئیس جمهوری اسرائیل شب گذشته در مراسمی که در اقامتگاه او برگزار گردید در برابر دوربین‌های تلویزیونی رسماً حکم تشکیل کابینه توسط نتانیاهو را به او ابلاغ کرد و امضا کرد.

از امروز آقای نتانیاهو ۲۸ روز فرصت دارد که کابینه جدید را برپا سازد اما یک هفته از این مهلت ۲۸ روزه فردا جمعه آغاز می‌شود  ایام عید پسح خواهد بود که معمولاً تماس‌ها و مذاکرات در سطح گسترده انجام نخواهد شد.

اما اگر نتانیاهو نتواند در این مهلت ۲۸ روزه کابینه را تشکیل دهد می تواند از رئیس جمهوری تقاضای ۱۴ روز دیگر وقت اضافه بکند.

در مراسم اعطای حکم تشکیل کابینه جدید که در برابر دوربین های تلویزیونی و رسانه‌های اسرائیلی اجرا شد و به طور مستقیم است شبکه‌های خبری پخش میگردید رئیس جمهوری اسرائیل نخست وزیر و دیگر سیاستمداران کشور اسرائیل را فراخواند که از فرافکنی و بستن اتهامات نسبت به یکدیگر خودداری ورزند و دست اتحاد و همیاری را به هم بدهند و بکوشند که باهم کشور را به پیش ببرند.

نتانیاهو نیز در پاسخ به این فراخوانی رئیس جمهوری اسرائیل تاکید کرد که او خود را نخست وزیر همه مردم اسرائیل و حتی آنانی که به وی رأی ندادند می داند.

نتانیاهو گفت که او کوشش خواهد کرد همه خواسته‌ها و نیازهای قشرهای مختلف کشور یعنی عرب و یهودی را تامین کند.

در روزهای کارزار انتخاباتی نتانیاهو به طور غیرمستقیم ابراز نگرانی کرده بود که اگر حزب لیکود و حزب رقیب او آبی و سفید یک رای بیاورند پرزیدنت ریولین ممکن است رسالت تشکیل کابینه را به رقیب او بسپارد و این احتمال را نوعی توطئه خوانده بود.

امری که از جانب رسانه‌های همگانی و برخی از سیاستمداران مورد نکوهش قرار گرفت و پرزیدنت ریولین بی اعتنا به چنین احتمالاتی وظیفه قانونی خود را به طور کامل انجام داد.

آگاهان می‌گویند که یکی از نخستین وظایف دولت جدید ایجاد همبستگی و هماهنگی بین آحاد مردم و برطرف کردن اختلاف نظر ها و دلگیری ها میباشد.

دولت جدید همچنین باید به طرح صلح تازه ی ایالات متحده رسیدگی کند و به گسترش مناسبات با کشورهای عرب همسایه ادامه دهد و همچنین توان دفاعی اسرائیل را در برابر فتنه گری های حکومت ایران و گروه های فلسطینی تقویت کند.