نخست وزیر جدید اسرائیل: «سیاست قاطع علیه برنامه‌های اتمی ایران و ترور فلسطینی ادامه خواهد یافت»؛ نتانیاهو: «رژیم ایران از شکست من خوشحال است»

 

نخست وزیر جدید اسرائیل، نفتالی بنت در نخستین سخنرانی در پارلمان اسرائیل، پس از گزینش به نخست وزیری و ادای سوگند وفاداری، از جمله گفت که اسرائیل به رژیم ایران اجازه و امکان نخواهد داد به جنگ افزار اتمی دست یابد. این سخنان در دوازده سالی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیری اسرائیل را به دست داشت، بارها عنوان شده بود.

در این سخنرانی، که نمایندگان حزب لیکود و دیگر جناح های اپوزیسیون اسرائیل با فریادهای بلند مرتبا آن را قطع می کردند، در مورد فلسطینیان نیز گفت که برخورد اسرائیل با ترور فلسطینی همچنان قاطعانه ادامه خواهد یافت.

نفتالی بنت سخنان خود را با تجلیل از خدمات بنیامین نتانیاهو آغاز کرد و برنامه های آینده دولت جدید را برشمرد. او گفت که گر چه احزابی با ایدئولوژی های متفاوت و حتی متضاد در این دولت شرکت دارند، ولی بیشتری تلاش برای برقراری بالاترین تفاهم بین اعضای کابینه و احزاب ائتلافی ادامه خواهد یافت.

بنت درباره برنامه های دولت جدید گفت که تلاش های اسرائیل به هدف خنثی کردن نیت رژیم یاران در رسیدن به بمب هسته ادامه خواهد یافت و اسرائیل همچنان با ایالات متحده برای تامین امنیت خود، رفاه مردمان و برقراری صلح و ثبات در منطقه تلاش خواهد کرد.

او گفت که گرچه کابینه جدید از طیف های ایدئولوژیک گوناگون برپا گردیده، ولی همه احزاب ائتلافی تلاش خواهند کرد بیشترین همکاری را با هم داشته باشند.

بنت همچنین گفت که گسترش مناسبات دوستانه با کشورهای عربی بیشتری در منطقه و کشورهای مسلمان در جهان ادامه خواهد یافت.

نخست وزیر جدید به حماس هشدار داد که اگر بار دیگر بخواهد به تعرض علیه اسرائیل روی آورد، با پاسخ دندان شکنی روبرو خواهد شد.

در حکومت اسلامی ایران، از این که نتانیاهو از کرسی قدرت به پایین کشیده شده، علنا ابراز خرسندی کردند ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که از نظر ایستادگی در برابر زیاده خواهی های رژیم ایران و برنامه های تعرضی آن، نفتالی بنت نه تنها دست کمی از نتانیاهو ندارد، بلکه در برخی موارد، حتی از او سخت گیر تر است.

در مورد توان دفاعی ارتش اسرائیل، بنت در سخنان خود در پارلمان گفت که منطقه لحظات بسیار حساسی را تجربه می کند و لازم است ارتش دفاعی اسرائیل تا آن جا که می تواند به سلاح های پیشرفته تر مجهز گردد تا بهتر و قاطع تر بتواند در برابر دشمنان خود بایستد و برنامه های آن ها را خنثی کند.

نخست وزیر جدید گفت که ابادی سازی اسرائیل در کرانه باختری ادامه خواهد یافت و عملیات تروریستی علیه امنیت مردم اسرائیل با پاسخ کوبنده روبرو خواهد گردید.

در پایان این سخنرانی، که نفتالی بنت خطوط اساسی دولت جدید به نخست وزیری خود را به تفصیل برشمرد، رشته سخن در پارلمان به بنیامین نتانیاهو رسید که مانند هفته های اخیر دولت پیش رو را ضعیف و ناتوان نامید و ادعا کرد که این دولت نخواهد توانست در برابر فشارها و تهدیدهای حکومت ایران دلاورانه بایستد و با ایالات متحده به توافق و همکاری برسد. او گفت که در هر زمان و مکان و به هر وسیله برای برانداختن دولت جدید خواهد کوشید. او گفت: تردیدی ندارد که به زودی به پست نخست وزیری باز خواهد گشت.

نتانیاهو ادعا کرد که حکومت اسلامی ایران از کناره گیری او و برپایی دولتی که آن را “ضعیف و سازشکار” نامید جشن گرفته است زیرا می داند که کابینه جدید مانند دولت های وی نخواهد توانست در برابر رژیم ایران بایستد

نتانیاهو در ادامه سخنانش گفت که مخالفت او با بازگشتن ایالات متحده به برجام، همچنان به صورت علنی مطرح خواهد شد. او خطاب به رژیم ایران گفت که نباید از کابینه جدید اسرائیل خوشحالی کنید زیرا لیکود و شخصی وی دوباره به قدرت باز خواهند گشت و به همان سیاست قاطع علیه رژیم ایران ادامه خواهند داد.