نخست وزیر جدید عراق برگزیده شد و داد و ستد با ایران تا حدودی افزایش می یابد

همزمان با گزینش نخست وزیر جدیدی در بغداد که تا حدود زیادی باید موجب کاهش بحران سیاسی در آن کشور کرد، عراق راههای تجاری زمینی با ایران را تا حدودی باز کرد. همچنین اعلام شد که دولت ایالات متحده به دولت عراق اجازه داده برای مدت چهار ماه دیگر، همچنان به خرید برق از ایران ادامه دهد.نی

عمر الوائلی، رئیس اداره گذرگاه مرزی عراق، گفت: ” عراق تا حدودی راههای تجاری زمینی را با ایران از سر گرفته است، که پیش از این به دلیل بیماری همه گیری ویروس COVID-19 قطع شده بود.”

نخستین پاسگاه‌های مرزی که بازگشایی خواهند شد، گذرگاه مرزی روزباتویه خواهد بود که در استان واسط در بخش مرکزی کشور واقع شده است. الوعیلی همچنین گفت: ” برای اطمینان از عرضه مواد غذایی و محصولات کشاورزی به بازارهای محلی و حفظ قیمت های پایدار، مجوز تبادل تجاری از طریق پاسگاه مرزی روزباتویه به مدت دو روز بین عراق و ایران داده شده است.”

نماینده عراق پیروی از تمام استانداردهای بهداشتی لازم برای کار در ایست بازرسی، از جمله حمل بار را تایید کرد. گذرگاه مرزی برای عبور مسافران بسته است.

از ۱۵ مارس، مقامات عراقی مرزهای زمینی با ایران و کویت را به عنوان بخشی از اقدامات برای جلوگیری از شیوع کرونا‌ویروس بسته اند. در کشور محدودیت تردد وجود دارد، مدارس و دانشگاه ها، مساجد و کلیساها و همچنین مکان های تفریحی تعطیل هستند، تجمع گسترده شهروندان ممنوع است، رستوران ها فقط در حالت بیرون بری فعالیت می کنند.

براساس اعلام وزارت بهداشت عراق، در حال حاضر ۲۴۸۰ مورد عفونت با کرونا‌ویروس جدید به طور رسمی در این کشور به ثبت رسیده است که از این تعداد ۱۰۲ نفر کشته شده اند، ۱۶۰۲ بیمار بهبود یافته اند.