نخست وزیر رسما اعلام کرد که اسرائیل از نهاد فرهنگی – تربیتی یونسکو، همانند ایالات متحده، کناره گیری می کند

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو امروز (یک شنبه) در جلسه هیات دولت به طور رسمی اعلام کرد که دستور داده است مقدمات خروج اسرائیل از نهاد فرهنگی – تربیتی سازمان ملل موسوم به یونسکو فراهم شود.

این تصمیم اسرائیل، به دنبال اقدام ایالات متحده صورت می گیرد که در ابراز ناخشنودی عمیق از کارنامه این نهاد بین المللی، آن را آلت دست گروهی از کشورها دانست و اعلام کرد که آمریکا در اعتراض به وضع از آن نهاد کناره گیری می کند.

نتانیاهو امروز اعلام کرد که اسرائیل نیز مراحل کناره گیری از یونسکو را آغاز می کند. اسرائیل همانند ایالات متحده، بارها یونسکو را به تبعیض علیه این کشور و جانبداری از فلسطینی ها و اتخاذ تصمیمات ظالمانه علیه اسرائیل متهم ساخته است.

دولت پرزیدنت ترامپ هفته پیش اعلام کرد که تصمیم گرفته یونسکو را ترک گوید، زیرا این نهاد در تسلط کشورهای دیکتاتوری و ضد اسرائیلی و ضد آمریکایی قرار دارد.

آخرین تصمیم ضد اسرائیلی یونسکو شش ماه پیش بود که با صدور قطعنامه ای ادعا کرد که آرامگاه اجداد قوم یهود در شهر “حبرون” (الخلیل) یک مسجد قدیمی است و فقط به مسلمانان تعلق دارد و یهودیان را بر آن جا حقی نیست. یونسکو این مکان مقدس یهودی را به نام یک مسجد قدیمی در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت کرد – بی آن که از رابطه باستانی و عمیق یهودی با این مزار اجداد خویش یادی کرده باشد.

این آرامگاه که در زبان عبری “معارت همَخپِلا” نامیده می شود، آرامگاه پدران قول یهود، یعنی ابراهیم و اسحق و یعقوب است. با آن که مسلمانان نیز تقدس اجداد قوم یهود را می پذیرند، ولی این آرامگاه مقدس حدود سه هزار سال پیش از پیدایش اسلامی برپا شده بود و در کتاب مقدس تورات به صورت مشروح نوشته شده است که چگونه پدران یهود زمین این مکان را از صاحب آن خریدند تا آن جا را به مقبره خانوادگی مبدل کنند.

تصمیم ضد اسرائیلی دیگری که یونسکو در ماه های اخیر اتخاذ کرده، این ادعاست که کتل همعراوی، دیوار ندبه” بخشی از مسجد الاقصی محسوب می شود و یهودیان را در آن جا حقی نیست.

بدین سان، کشورهایی که در یونسکو اکثریت دارند، تلاش می کنند اسرائیل را از مقدس ترین اماکن باستانی خویش محروم سازند.

مجمع عمومی سازمان ملل نیز در هفته گذشته قطعنامه ای صادر کرد که به موجب آن ایالات متحده حق ندارد اورشلیم را پایتخت اسرائیل بداند و حق ندارد سفارتخانه خود را از تل آویو به پایتخت اسرائیل منتقل سازد.

ایالات متحده اعلام کرده که یونسکو را ترک می گوید – زیرا این سازمان، به جای آنکه تفاهم و همزیستی را ترویج کند و فرهنگ جهانی را مورد تائید قرار دهد، به یک سازمان تبعیض گر و سیاسی مبدل گردیده و وظیفه خود را انجام نمی دهد.

 

یک دیدگاه

  1. چنانچه یونسکو پایتخت فرهنگ ها و قدس شریف پایتخت ادیان به شمار رفته است، چگونه دین و فرهنگ در مراتب درجات از ادیان سه گانه ابراهیمی یهودیت، مسیحیت، اسلام قابلیت تفکیک و مجزا شدن از فرهنگ ها را کسب خواهد کرد؟

    اسرائیل مرکز یهودیت و زبان عبری است بعبارت دیگر پایتخت فرهنگ و دین است در ضمن عهد قدیم و عهد جدید در این پایتخت به تفاهم دینی و فرهنگی نائل گردیده اند و ترک کردن اسرائیل از یونسکو آیا بمنزله خط بطلان کشیدن بر عهد قدیم و عهد جدید و عهد آینده هم فرهنگی و هم دینی تلقی خواهد گشت؟

Comments are closed.