نخست وزیر عراق، احتمالا زیر فشار آمریکا و عربستان، سفر رسمی به ایران را باطل کرد

نخست وزیر عراق سفرش را به ایران لغو کرد

آیا حکومت ایران جایگاه خود را در عر اق از دست می دهد؟ این پرسش هنگامی مطرح می شود که حیدر العِبادی نخست وزیر عراق سفر خود به ایران را که از پیش برنامه ریزی شده بود لغو کرده و اعلام داشته است که به علت مشغله زیاد، قادر به انجام این سفر نیست.

پیشتر نیز اعلام شده بود که دولت عراق با تحریم های آمریکایی علیه حکومت ایران همکاری خواهد کرد. البته العِبادی گفته بود که دولت عراق به طور اصولی با تحریم ها مخالف است، ولی حرف آمریکا را زمین نخواهد گذاشت.

برخی گروه های سیاسی در عراق که همچنان از حکومت ایران پول می گیرند و در راه منافع آن در عراق فعالیت می کنند، این رفتار دولت بغداد را مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

پس از آن که در بغداد اعلام شد که حیدر العبادی به علت مشغله کاری نمی تواند سفر به ایران را عملی سازد، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعا کرد که اصلا قرار نبوده چنین سفری صورت بگیرد و وی از چنین قراری کاملا بی اطلاع بوده است.

لغو سفر در حالی اعلام می شود که دولت شیعه عراق در ماه های اخیر گام های بلندی در راه نزدیکی به عربستان برداشته است.

حیدر العبادی، خود چند ماه پیش از ریاض دیدن کرد و با دولت عربستان عهد دوستی بست.

در دو هفته پیش، ایران برق رسانی به جنوب عراق را قطع کرد و مناسبات دو کشور دچار تنش شد، و در همان زمان، عربستان حاضر شد جایگزین ایران گردد و برق مورد نیاز استان بصره را تامین کند.