نخست وزیر عراق، بدون ارائه مدارک و دلائل، اسرائیل را مسؤول حمله به حشد الشعبی دانست

نخست وزیر عراق، چند هفته پس وقوع حملات جنگی پیاپی به انبارهای اسلحه و تجهیزات گروه شیعه الحشد الشعبی که مزدور حکومت ایران محسوب می شود، به صراحت اسرائیل را به مسؤولیت انجام این حملات متهم ساخت، ولی از مطرح کردن تهدید یا انتقام جویی خودداری ورزید.

سخن از حداقل چهار حمله هوایی به انبارهای تسلیحاتی چریک های تحت فرمان رژیم ایران، در چند نقطه از خاک عراق می باشد که باعث انهدام بخش عظیمی از جنگ افزارهایی شد که رژیم ایران به عراق قاچاق کرده بود.

بخشی از این سلاح ها به منظور استفاده گروه های چریکی تابع رژیم ایران در داخل عراق بود. ولی بخش دیگر، سلاح های پیشرفته ای بود که رژیم ایران می خواست به سوریه و از آن جا به لبنان قاچاق کند و در اختیار حزب الله قرار داد تا علیه اسرائیل به کار افتد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مصاحبه با شبکه عربی تلویزیون الجزیره، از جمله گفت که تحقیقات انجام شده ثابت می کند که اسرائیل عامل انجام این حملات بوده است. او در ادامه استدلال خود، ادعا کرده گفت: »نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد هیچ کس در منطقه، جز اسرائیل، به دنبال جنگ نیست».

نخست وزیر عراق در این استدلال خود، حمله موشکی رژیم ایران به تاسیسات نفتی عربستان و همچنین حملات مداوم حوثی ها به خاک عربستان، و تهدیدهای جنگی حزب الله علیه اسرائیل را نادیده گرفت.

در گزارش های پیشین در مورد شیوه حملات به انبارهای اسلحه گفته شده بود که پهپادهای جنگی عامل آن بوده اند. ولی تعیین هویت آن ها امکان پذیر نبوده است. آشنایان امور می گویند که هواپیمای بسیار پیشرفته و رادار گریز شبیه اف – ۳۵ قادرند از فاصله دویست کیلومتری یا بیشتر، هدفی را مورد آسیب قرار دهند، بی آن که کشور مزبور بتواند از حضور آن ها در آسمان آگاه باشد.

اسرائیل تا کنون در برابر این گونه گزارش ها سکوت کرده است. ولی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر چندی پیش گفته بود که بازوی عملیاتی ارتش اسرائیل، دشمنان را در هر کجا که باشند، و حتی در عراق، دنبال می کند».