نخست وزیر عراق، در رشته عملیات قاطعانه علیه “حشد الشعبی” وابسته به رژیم ایران، خواست آمریکا را اجرا می کند

حکومت اسلامی ایران می کوشد با انتشار گزارش های نادرست در مورد آن چه که در عراق می گذرد، لطمه ای را که بر تلاش های رژیم برای عمیق تر کردن رخنه سیاسی و نظامی در خاک عراق وارد آمده نادرست جلوه دهد. ولی آگاهانی که اوضاع را از نزدیک دنبال می کنند، بر این گمان هستند که دولت جدید بغداد تصمیم قاطع دارد که تا حد امکان، نفوذ رژیم ایران در آن کشور را ریشه کن سازد.

به گفته برخی تحلیلگران، انتظار می رود که در روزهای آینده حملات مشابهی علیه شمار دیگری از گروه های مسلح وابسته به رژیم ایران، به ویژه در بغداد و حومه آن انجام گیرد.

در این تحلیل ها آمده است که الکاظمی می خواهد به ایالات متحده نشان دهد که لیاقت باقی ماندن در سمت نخست وزیری را دارد و مایل است از حمایت نظامی و مالی بیشتری از جانب ایالات متحده برخوردار شود.

عکسی که توسط دولت عراق در مورد دستگیری افرادز “کتائب حزب الله” وابسته به رژیم ایران انتشار یافته است

قرار است مصطفی الکاظمی به زودی دیداری از واشنگتن انجام دهد و از این رو مایل است با احترام بیشتری در کاخ سفید مورد پذیرایی قرار گیرد.

پس از ترور قاسم سلیمانی در بغداد، فرماندهان سپاه پاسداران ایران تهدید کرده بودند که عملیات گسترده ای را علیه حضور نظامی ایالات متحده در عراق آغاز خواهند کرد و تا روزی که همه سربازان آمریکایی خاک عراق را ترک نگویند، این حملات ادامه خواهد داشت.

به گفته منابع خبری، این اظهارات موجب خشم مقامات نظامی آمریکایی گردید که به دولت عراق فشار آوردند برای خلع سلاح کردن گروه های نظامی وابسته به رژیم ایران، به اقدامات جدی دست بزند.

در عملیاتی که علیه گروه های وابسته به ایران در روزهای گذشته انجام گرفت، چهارده تن بازداشت شدند. نزد این افرادی چند موشک و پرتابگر نیز به دست آمد که با آن ها سفارتخانه آمریکا در منطقه سبز عراق را چند بار مورد حمله قرار داده بودند.

الکاظمی از هنگامی که به نخست وزیری رسیده، تاماس هایی نیز با عربستان سعودی داشته و برای همکاری بیشتر، ابراز آمادگی کرده است.

دولت جدید عراق، همزمان به اقدامات گسترده ای برای کاهش نفوذ نظامی رژیم ایران در عراق دست زده و از جمله به اسماعیل قاآنی فرمانده جدید سپاه قدس هشدار داده که از این پس برای ورود به عراق باید روادید درخواست کند.

رژیم ایران در طول بیش از چهل سال، ده ها میلیارد دلار برای رخنه یابی در عراق و استقرار سیاسی و نظامی در آن سرزمین هزینه کرده، ولی با توجه به تحولات کنونی در عراق، همه این سرمایه گذاری ها به خطر افتاده است.