نخست وزیر عراق به جانشین قاسم سلیمانی اجازه نداد بدون داشتن ویزا وارد بغداد شود. سیاست تازه عراق؟

یک روزنامه عربی نوشت که نخست وزیر تازه عراق گفته است که فرمانده سپاه قدس، بدون گرفتن روادید حق ورود به خاک آن کشور را ندارد. سخن از سپاهی اسماعیل قاآنی، جانشین قاسم سلیمانی می باشد که قصد داشت در کنار وزیر انرژی ایران و هیات همراه او، برای امضای قرارداد ادامه ارسال برق ایران به عراق، وارد بغداد شود، ولی از آن جا که فاقد ویزا بود، از ورود او جلوگیری گردید.

روزنامه الشرق الاوسط که با بودجه عربستان سعودی در لندن منتشر می شود، نوشت: نخست‌وزیر عراق به جانشین قاسم سلیمانی، که همراه هیات وزارت برق ایران به بغداد رفته بودند، بدون دریافت ویزا اجازه ورود نداد.

تحلیلگران پرسیدند که ایا این محدودیت جدید می‌تواند به پایان دوران ورود بدون اجازه نیروهای قدس سپاه پاسداران تعبیر شود.

الشرق الاوسط، در گزارش خود نوشت: مصطفی الکاظمی تاکید کرده که پاسدار اسماعیل قاآنی که  دو روز پیش  در سفری رسمی به عراق رفت، باید برود و برای ورود به خاک این کشور از وزارت خارجه ویزا رسمی دریافت کند.

پاسدار اسماعیل قاآنی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی ، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شد.

روز چهارشنبه هیاتی رسمی به ریاست رضا اردکانیان، وزیر انرژی ایران به عراق رفت و با مسئولین عالی‌رتبه این کشور از جمله برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق دیدار کرد.

منابع نزدیک به وزارت امور خارجه عراق نیز  گزارش کردند نخست‌وزیر این کشور دستور اکید صادر کرده همه شخصیات‌های خارجی همه کشورهای دیگر اعم از اینکه سیاسی یا نظامی باشند و باید به صورت رسمی ویزای این کشور را دریافت کرده و با این ویزا وارد خاک عراق شوند.

مقامات عراقی بارها نسبت به میزان دخالت فتنه گران رژیم ایران در اوضاع آن کشور زبان به گله گشوده و خواستار پایان بخشیدن به آن شده اند.

احتمال دارد که اکنون نخست وزیر جدید عراق می کوشد این خواسته مردم عراق را به اجرا گذارد.