نخست وزیر پاکستان نسبت به میانجیگری بین ایران و عربستان خوش بین است. ولی …

وزیر خارجه پاکستان گفت: «شواهدی در دست است که نشان می دهد ایران و عربستان  قصد دارند اختلافات میان خود را از راه دیپلماسی حل کنند»

پس از دیدارهایی که نخست وزیر پاکستان با سران ایران و عربستان سعودی برای میانجیگری بین آنان داشت، وزیر خارجه پاکستان گفت: «شواهدی در دست است که نشان می دهد ایران و عربستان  قصد دارند اختلافات میان خود را از راه دیپلماسی حل کنند». 

از هنگام به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران، رهبران آن و به ویژه روح الله خمینی، بیشترین تلاش را برای برانداختن رژیم آل سعود در عربستان به عمل آوردند و اکنون نیز مدتی است که رژیم ایران به اقدامات خصمانه و حتی حملات جنگی علیه عربستان پرداخته که دو کشور را در آستانه درگیری نظامی قرار داده است.

پرزیدنت  ترامپ، که حکومت ایران را در پس حمله به صنایع نفت عربستان (آرامکو)  مقصرمی‌داند، نخست وزیر پاکستان را به میانجیگری میان دو کشور رقیب ترغیب کرده بود

آلمان بریتانیا و فرانسه نیز پیشتراعلام کرده بودند که مستندات نشان میدهد که حکومت ایران در حملات موشکی به این پالایشگاه دست داشته است .

علیرغم تلاش های زیاد کشورها برای گفتگو ایران با عربستان  تاکنون هیچ اثری از کنار آمدن رژیم ایران برای مذاکره با ریاض دیده نمی شود . همچنین گفته می شود که عربستان نیز نسبت به بهبود روابط با رژیم ایران هیچ امیدی ندارد و یک کارزار تبلیغاتی و دیپلماتیک گسترده را علیه آن دنبال می کند.