نخست وزیر پیشین عراق از جزئیات نامه عربستان به ایران و تحویل آن به سلیمانی خبر داد

عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق جزئیاتی درباره نامه عربستان برای ایران که قرار بود قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس در آخرین سفر خود به بغداد پاسخ ایران به آن را به دولت عراق بدهد، فاش کرد.

نخست وزیر پیشین عراق در مستند “الرحله الاخیره” (آخرین سفر) که قرار است امشب از شبکه تلویزیونی «العهد» عراق پخش شود، از میانجیگری خود بین ریاض و تهران و نامه عربستان برای ایران و پاسخی که قرار بود قاسم سلیمانی از جانب ایران در جریان آخرین سفرش به بغداد ببرد، سخن گفت.

او در این مستند تلویزیونی گفت: نامه ای رسید. این نامه خشک بود؛ یعنی نه سلامی و نه بسم الله (الرحمن الرحیم) و نه چیزی داشت …من گفتم که انتقال چنین نامه ای به طرف ایرانی سخت است.

وی در ادامه افزود:  آنها هم، یعنی سعودیها گفتند که نخست وزیر عراق آن را ببیند و اگر ملاحظاتی دارد، نامه را با این ملاحظات بازپس بفرستد. آنها (سعودیها) عملا نامه دیگر جدیدی نوشتند که دیپلماتیک تر بود. مفاهیم (نامه) تغییر نکرده بود، اما از نظر شکلی و کلمات مقداری تغییر کرده بود و من آن را برای سلیمانی فرستادم و وی گفت که به آن پاسخ خواهیم داد.

نخست وزیر پیشین عراق گفت: سلیمانی به من قول داد که ما به این نامه پاسخ خواهیم داد. اما عملا بعد از آن، سلیمانی ادعا کرد که نامه ای دریافت نکرده  اما در عین حال  گفت که دفعه بعدی پس از سفر پاسخ را خواهم آورد و این سفری بود که  کشته شد