نخست وزیر ژاپن در دیدار کاری از اسرائیل، چندین پیمان اقتصادی و بازرگانی امضا کرد

در اوج تحولات سیاسی در رواط دو بخش کره، نخست وزیری ژاپن به اورشلیم آمده و دیدارهای مهمی با نخست وزیر و ریئس جمهوری اسرائیل داشته است. کره شمالی در گذشته نزدیک، بارها ژاپن را به حمله موشکی و اتمی متهم ساخته بود. ولی احتمال می رود که دیدار کنونی شینزُو آبه از اسرائیل به سرنوشت برجام و همچنین مساله صلح اسرائیلی – فلسطینی مربوط می شود.

نخست وزیر ژاپن پیش از دیدار با سران اسرائیل، به رام الله رفت و با محمود عباس دیدار داشت. ژاپن کمک مالی چشمگیری در اختیار فلسطینی ها قرار می دهد و به پیشبرد روند صلح اشتیاق بسیار دارد.

ولی دیپلماسی ژاپن در خاورمیانه، بیشتر جنبه نظارت و رصد کردن دارد. ژاپن از خریداران عمده نفت ایران است و برنامه های اتمی و موشکی آن کشور را به دقت دنبال کرده است.

شینزٌ آبه پس از دیدار با نخست وزیر اسرائیل گفت که وی بر این باور است که برجام تا کنون نتایج خوبی داشته و باید به قوت خود باقی بماند

یک هیات بازرگانی بزرگ ژاپنی نیز نخست وریر آن کشور را همراهی می کند و دولت توکیو بسیار علاقمند است داد و ستد با دولت اورشلیم را به ویژه در امور تکنولوژی گسترش بخشد.

اسرائیل و ژاپن هر دو کشورهای پیشرفته صنعتی هستند و بنابراین، مواد خام از یکدیگر نمی خرند، بلکه بیشتر معاملات آن ها در صنایع تکنولوژی می باشد و هر دو کشور، برای پیشرفت هر چه بیشتر فن آوری، همکاری های سازنده ای با یکدیگر دارند.

یک مقام بازرگانی ارشد ژاپنی که نخست وزیر آن کشور را در سفر به اسرائیل همراهی می کند، به خبرنگاران گفت که اسرائیلیان سرمایه گذاری های بسیار خوبی در ژاپن دارند و تبادل دانش و فن آوری، برای دو کشور بسیار سودمند است.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.