نخست وزیر ژاپن در سخنرانی: سخنان خامنه ای در مورد دوری رژیم ایران از بمب هسته ای “ارزشمند” است

نخست وزیر ژاپن در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، از یک سو سخنان علی خامنه ای را مورد تقدیر قرار داد که گفته بود از نظر اسلام تولید بمب هسته ای حرام است، و همزمان حمله موشکی به تاسیسات نفتی عربستان را نکوهش کرد، ولی برخلاف رهبران کشورهای اروپای غربی، مسؤولیت آن را متوجه حکومت اسلامی ایران ندانست.

تحلیلگران گفتند که سخنرانی نخست وزیر ژاپن آمیخته ای متوازن از قضاوت های سیاسی بود، تا هیچ طرف از موضعگیری های او دلگیر نشود. او گفت که حمله به تاسیسات نفتی عربستان یک اقدام تبهکارانه بود که باید محکوم شود. ایالات متحده و سه کشور عمده اروپایی، رژیم ایران را مسؤول دانسته اند. ولی آبه نامی از نقش حکومت ایران نبرد.

اکنون چند ماه است که شینزو آبه می کوشد بین ایران و ایالات متحده میانجیگری کند. او که در چارچوب این تلاش، دیداری نیز از تهران داشت، در ادامه سخنرانی خود اظهارات علی خامنه ای در رابطه با اتم را “ارزشمند” توصیف کرد. از قول خامنه ای در رسانه های خبری رژیم ایران نوشته شده بود که رهبر حکومت اسلامی، هرگونه مجهز شدن به بمب هسته ای و یا تلاش برای تولید آن و یا بکارگیری چنین سلاحی را حرام می داند.

ولی نخست وزیر ژاپن از سوی دیگر، از رژیم ایران خواستار شد به این سیاست عمل کند و نسبت به آن وفادار باشد. شینزو آبه در بخشی از سخنرانی خود در مجمع عمومی گفت: «وظیفه خود می دانم به عنوان یک سیاست ثابت و تغییر ناپذیر، از حکومت ایران به عنوان یک قدرت عمده، خواستار شوم با الهام از تمدن غنی آن کشور، به اقدامات سنجیده دست بزند».

شینزو آبه در بخش دیگری از سخنان خود، پشتیبانی دولت ژاپن را از تلاش های پرزیدنت ترامپ برای گفتگو با دولت کره شمالی بیان داشت.

یک دیدگاه

  1. من نمیفهمم که این ابر قدرت ها چرا یک ذره از انسانیت بو نبرده اند و از خود خجالت نمیکشند که در ۴۰ سال اخیر فقط با یک مشت قاتل و تروریست اشغالگر در ایران در حال معامله و مذاکره کردن بوده اند!!

Comments are closed.