نخست وزیر یونان برای اجرای گفتگوهای سیاسی و اقتصادی، با شش وزیر کابینه به اسرائیل می آید

آخرین گفتگو از راه دور، بین نخست وزیران اسرائیل و یونان به مناسبت سی ام سال برقراری روابط سیاسی بین دو کشور

نخست وزیر یونان، کریاکوس میتسوسکیس برای انجام یک دیدار مهم سیاسی و اقتصادی از اسرائیل، امروز (سه شنبه) به اورشلیم می آید. شش تن از وزیران ارشد کابینه یونان، نخست وزیر را همراهی خواهند کرد.

موضوع های اصلی مورد مذاکره، در درجه نخست احداث یک شاه لوله برای انتقال گاز سوختی استخراج شده توسط اسرائیل، توسط قبرس و یونان، به کشورهای اروپایی می باشد.

اسرائیل در سال های اخیر چند حوزه گاز در عمق آب های مدیترانه شناسایی کرده و به بهره برداری از آن پرداخته است. اسرائیل قصد دارد بخشی از این گاز را از طریق قبرس به یونان بفرستد و از آن جا به کشورهای مرکز و غرب اروپا انتقال یابد.

جزئیات این همکاری بین اسرائیل با قبرس و یونان هنوز قطعی نشده و نخست وزیر یونان قصد دارد این برنامه را هرچه زودتر به نتیجه برساند.

از هنگام آغاز شیوع کورونا، این نخستین دیدار یک مقام ارشد یونانی از اسرائیل می باشد.

دولت یونان از اسرائیل درخواست کرده که هرچه زودتر دروازه های بین المللی خود را برای اعزام گردشگران اسرائیلی به یونان و قبرس بگشاید. اسرائیل قصد دارد این پروازها در ابعاد محدود، از ماه آینده از سرگرفته شود، ولی به علت ادامه شیوع کورونا ممکن است به تعویق افتد.

دولت یونان، که خود را با ترکیه بر سر تقسیم قبرس در نزاع چند ساله می یابد، برای دوستی و همکاری با اسرائیل اهمیت زیاد قائل است و آن را وزنه متقابلی در برابر ترکیه تلقی می کند. ولی اسرائیل نیز خواهان گسترش هرچه بیشتر روابط با یونان است تا سردی مناسبات با ترکیه را جبران کند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری اسلامگرای ترکیه، سیاست خصمانه ای علیه اسرائیل دارد و علنا از گروه تروریستی حماس در برابر اسرائیل جانبداری می کند.

آگاهان می گویند که نخست وزیر اسرائیل در جریان گفتگوها با همتای یونانی، از او خواهد خواست کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا را تشویق کند از ابراز خصومت نسبت به اسرائیل به خاطر پروژه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل دست بردارند. ولی نخست وزیر یونان در داخل کشور خود نیز برای پذیرش چنین درخواستی با مشکل روبرو می باشد، زیرا برخی جناح های قدرتمند سیاسی در یونان نیز با این اقدام اسرائیل به شدت مخالفت می ورزند.